NSO

ÖSO Afrin’deki ilerlemelerine devam etti, SDG bazı bölgelerini rejime teslim ediyor

Zeytin Dalı savaşçılar Halep kuzeyinin Afrin kırsalındaki Celbel köyünde

ÖSO birlikleri PYD ile sürdürdüğü çatışmalarında Afrin bölgesindeki ilerleyişi devam ettirerek şehirden büyük göç dalgasına eş zamanlı olarak doğu ve güney taraflara yaklaşmaktadır. 

ÖSO birlikleri evvelki gün Afrin’e doğu girişinden 2 km’den az bir mevkie geldikten sonra dün Afrin güneyindeki Baslahaya köyü ve kamplarını ele geçirdiği gibi güneybatı yönünden ilerleyerek Cemle, Zındıkan, Kile, Gümüşburç ve İskân köylerini ele geçirerek Cinderes beldesinin mihverine olan kontrolünü genişletti ve Karkin, Kutanlı ve Abile köylerini ele geçirdi.

ÖSO’nun son üç günde ilerlemeleriyle iki bölge arasında yalnızca 7 km mesafe bulunan Afrin doğusu ile güneybatı kontrol bölgeleri arasında bağlantı kurmaya yaklaşmış bulunmaktadır.

Zeytin Dalı birlikleri iki bölgeyi bağlamayı başardığı durumda Afrin bölgesini iki kısma bölmüş, Afrin-Halep yolunu kesmiş olacağı gibi Halep kuzey kırsalındaki Azez bölgesi ile batı kırsaldaki Daret İzze bölgesi arasında güçleri için kısa bir yol açmış olacaktır.

Bu ilerlemelere eş zamanlı olarak aktivistler, Esad güçlerinin SDG’den rejimin Nubbul ve El Zehra’daki kontrol bölgeleri ile Zeytin Dalı birliklerinin ilerlemekte olduğu bölgeleri ayrıan bir halka oluşturan Tel Rifat şehri, Der Cemel beldesi, Kimar, El Ziyara, Burç el Kadı, Başmera ve Basufan köyleri, Minneg beldesi ve askeri havaalanının idaresini devraldı. 

NSO muhabiri ÖSO’nun son olarak ele geçirdiği bölgelerin Tel Rifat, Der Cemel ve ihata eden köyler gibi SDG kontrolündeki bölgelere daha önce göç ettiği bölgelerden geri dönüşüne şahit olduğunu ifade etti.

Muhabir, ahalinin Tenneb köyünden Anab köyüne geçen toprak yolundan geçerek köylerine döndüğü ve bu yolun SDG kaynaklı topçu atışına maruz kaldığını söyledi.

Aktivistler Afrin şehrinde büyük göç dalgası yaşandığı, sosyal paylaşım sitelerinden paylaşılan araç konvoyları resimlerinin şehirden Halep şehrine doğru çıkan ahalinin olduğunu söyleyenlere karşı diğer kaynaklar reddettiğini söyledi ve SDG’nin hala ahalinin şehirden ayrılmasına izin vermediğine işaret etti.

سوريا حلب عفرين تركيا قوات الاسد قسد غصن الزيتون الجيش الحر نزوح pyd YPG pkk

Bu içeriği paylaş