NSO

PYD militanlarının Ulusal Savunma milisinin lider kadrosundan birini tutuklamasıyla Kamışlı’da yeniden gerginlik

Sağda Esad rejimine bağlı Ulusal Savunma milisi komutanı Hasan el Huveyt ve yanında solda Haseke ili eski askeri komutanı Tümgeneral Hasan Muhammed.

Haseke ili dün salı günü Esad rejimine bağlı Ulusal Savunma güçleri ile PYD militanları arasında Birlikler’in bir hafta önce tutukladığı Ulusal Savunma komutanının salıverilmesi için girişimlerin başarısızlığıyla yeni gerginlik yaşadı. 

NSO muhabiri, Ulusal Savunma komutanlarından Hasan el Huvet’in geçen perşembe günü tutuklanması ve henüz salıverilmemesine tepki olarak Hasan el Selumi adlı rejim milletvekilinin komutanı olduğu Hamo Ulusal Savunma Merkezi unsurlarının dün Salı günü Tay semtinde barikat kurup YPG’nin gönüllü İki Arap unsurunu tutukladığını söyledi.

Muhabir, el Huvet’in yakını olan bir kaynaktan barikat unsurlarını Kamışlı şehrindeki Ulusal Savunma komutanı yüzbaşı Şadi Sad’ın müdahale etmesiyle iki saat sonra iki unsurun salıverildiği ancak Birlikler’den başka militanları da tutuklamak amaçlı barikatın kaldığı, şehirde Esad rejimine bağlı subayların el Huvet’in tutuklanmasına karşılık olarak PYD militanlarının tutuklanmamasını talep etti ve el Huvet’in serbest bırakılması için müdahale edeceklerini söyledi. 

Komutanın ailesinden bir kaynak NSO’ya Haseke-Kamışlı şehirlerarası yolun üzerindeki PYD’ye bağlı Hıttîn Kavşağı barikatının geçen Perşembe öğretmenliği kazanan kızı ile evraklarını tamamlamaya gittikleri Haseke’den dönerken el Huvet’in içinde bulunduğu otobüsü durdurup yolcuların kimliklerini kontrol ettikten sonra bir unsur el Huvet’ten inmesini istedi ve tutuklandı.

kaynak, kızının barikat unsurlarına babasının tutuklama nedenini sorduğunda güvenlik gerekçesi olduğu cevabını aldığı, yakın zamanda salıverecekleri, otobüse dönmesini ve şoförün hareket etmesini söyledikleri, ondan sonra aile fertleri Ulusal Savunma Kamışlı komutanı yüzbaşı Şadi Sad’ı olay hakkında tebliğ ettiklerinde hemen salıverileceği söz verdiği gibi söz verdiği gibi Birlikler-rejim irtibat subayı Albay Muhammed Dîb’in de salıverilmesi için çalışacağına söz verdiği ancak bunun olmadığını ekledi.

O esnada merkezlerindeki komutanının tutuklanmasına tepki olarak Hamo Ulusal Savunma Merkezi unsurlarının PYD militanlarını kaçırmaya çalıştı ancak el Huvet ailesi oğluna zarar gelebilecek sıkıntılardan kaçınmak için bunu reddetti. Birlikler’e yakın sayılan Galip el Himendi gibi halk aracıları müdahale ettiyse de bir sonuca varılamadı. 

El Huvet’in yakını bir kaynak NSO’ya altı gündür ailesi ve arkadaşlarının tutulduğu yeri öğrenmeye çalıştığı, tutuklandığı 2. günden itibaren de Kamışlı el Reci binasındaki PYD’ye bağlı Umumi Güvenlik ofisine de müracaat ettiklerinde hala Amuda beldesinde sorgu aşamasında tutuklu olduğu ve ondan sonra Kamışlı şehrine nakledilip salıverileceği söylediği ancak şimdiye kadar hakkında hiç bilgi alamadığını söyledi.

Ulusal Savunma komutanlarından Hasan el Huveyt daha önce 2014 yılında Kamışlı şehri Kanat el Süveys kavşağında tutuklanıp aynı gün içinde salıverilmiştir.

Birlikler’e bağlı devriye 22 Şubat’ta Ulusal Savunma Kamışlı Kırsalı Şubesi kurucusu sayılan Abdülaziz el Gannam adlı Ulusal Savunma’ın diğer bir komutanını da tutukladı ve O’na bağlı unsurların Birlikler karargahlarını basmakla tehdit etmesi üzerine salıverilmiştir.

الدفاع الوطني حزب الاتحاد الديمقراطي القامشلي النظام الأسد وحدات حماية الشعب مركز حامو

Bu içeriği paylaş