NSO

New York Times: Suriye Kürt’leri ABD müttefiki ancak terörden hapsedilmiş bir lidere tabiler

Afrin’de Halk Koruma Birlikleri savaşçıları

NSO Ekip Çevirisi:

Rod Nordland, Newyork Times gazetesine yazdı

Ayin İsa şehri Suriye Demokratik Güçleri SDG karargahının ofisleri genellikle kalabalık olur ancak Kürtlerin kontrol ettiği teşkilatın unsurlarını Türk işgaline karşı mücadeleye Suriye’nin kuzeybatısına göndermesiyle son dönemde boş hale geldi. 

Suriye Demokratik Güçleri komutan yardımcısı Hakkı Kobani, Kürdistan İşçi Partisi mahpus lideri Abdullah Öcalan’ın dev resminin olduğu büyük ofisinden El Kadie’yi yönetiyordu. Kürtler liderlik kadrosuna sahip iken SDG’ye şimdilik Arap oluşumu galip gelen bir güç olup Amerikalılarla Kürt bölgelerden çok Arap bölgelerde DEAŞ’a karşı savaşmaya katılmaktadır.

Kobani Bey, “Arap’lar da Abdullah Öcalan’ı seviyorlar” deyip fotoğrafa bakar ve “Bizim yanımızdan gizli bir şey yoktur. Yaptığımız her şey dünyaya açık ve nettir.” der. 

Arap’ların çoğu ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon ’un yardımıyla Suriye’de inşa ettikleri Rojava ile bilinen Öz Yönetim’i olan bölgenin her tarafına hükmeden köklü eşitliğe dayanan sosyalist felsefesine sahip Öcalan Bey’in sevgisi hakkında ayrı düşüncelerde olabilir. İslam Devleti örgütüne karşı koymak üzere ortaya konulan bu ıstıraplı koalisyon Kürt’lerin kontrol bölgesini genişletmeleriyle güçlü zorluklarla karşılaşabilir. 

Kürt beklentileri, güney kırsallarında Öz Yönetim’i olan bir PKK bölgesinin varlığını tehdit ettiğini ad eden Türk inadıyla da karşılaşacaktır. Bu korkular Rojava’ın batı bölgesi olan Afrin’e operasyon düzenlemesine itti ve ABD güçlerine karşı karşıya getirecek doğu bölgelere de saldırmaktan bahsetmiştir.

Bu korkutucu engeller karşısında Kürt’ler Rojava’yı düzenli ve yavaşça inşa etmekte olup sonunda savaşın biteceği ve barışı idare etmekteki daha zor olan görevin başlayacağını idrak etmişlerdir. 

Kürtler altı yıl süresince yerel hükümetler ve bölgeler inşa etmiş, dışarıya temsilci göndermiş, vergi toplamış, sosyalist belediyeler tanzim etmiş ve milisler inşa etmiştir. Devrimlerini “Meşru” ya da “Tecrübe”, demokratik yerel hacmi uygulamak, kadının özgürlük ve eşitliği, merkezi olmayan ve Marksist felsefelerden ilham alınan sosyalist rejimi olarak çokça vasıf etmektedir.

İslam Devleti, ABD ve Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrol ettiği Suriye’nin doğu kısmında çökmesiyle, Kürt’ler Arap çoğunluğu olan bölgelere taşınarak Öcalan ve yönetimdeki felsefesinin getirmiştir. 2016 İslam Devleti’nin yenilgisiyle Menbiç şehrinde ve geçen yıl başkent olarak ilan ettiği Rakka’da bile Devlet örgütünün Uluslararası Koalisyon ve müttefiki Kürt’ler tarafından def edilmesinden sonra, Kürt örneğini uyguladıktan sonra Öz Yönetim hükümetleri tesis edildi.

Arap çoğunluğu ve Rojava dışında kalan Menbiç şehrine son ziyarette Kürt yönetimi ve Arap sakinleri arasındaki gerginlik problemi inkar etmeye çalışan resmi çabalara rağmen herkese açık olduğu gibi ahali tarafından kabul belirtileri de vardı. 

Bir Arap öğretmeni, şehirdeki çoğu Arap’ın “Kürt Yönetimi” adını verdiğinden mutlu olmadıkları ancak ziyaretçi gazetecilerle alenen konuşmaktan çekindikleri ve hükümet yetkililerin görüşmelere katılmaya ısrar etmeden Arap sakinlere konuşmanın zor olduğunu söyledi.

Tutuklamaya maruz kalmasından korkuttuğundan kimliğini açıklamamak şartıyla konuşan Okul öğretmeni, çoğu Arap’ın özellikle de iki Arap’ın ocak ayının başında tutuklanmasından sonra şehrin dışındaki otobanda 17 gün sonra cesetleri bulunmasıyla razı olmadıklarını söyledi. 

Başta, Öz Yönetim yetkilileri gazetecilere öldürülen iki gencin ailesini ziyaret etmeleri ve ek olarak öldürme hadiselerinde soruşturma yapmak üzere yaşça büyük Arap’lardan oluşan bir heyetle görüşmelerine izin vereceklerine söz verdi. O sıralarda iki cihet de Kürt yönetimini sorumluluktan berat ettiğini söyledi. 

Ondan sonra gazetecilerin maktullerin aileleriyle görüşmelerine izin verilmedi ve heyetle toplantının icra edildiğine rağmen yalnızca altı Kürt yetkilisinin önünde gerçekleşti. Ancak daha sonra bağımsız olarak Menbiç dışında Kabur İmo’da ulaşıldığında öldürülen bir gencin farklı öyküsü vardı.

Muhammed Ömer el Masri adlı baba: “Demokratik hükümet yapacağını yaptı. Ben Demokratik hükümeti suçluyorum.” dedi ancak köylülerin ziyaretçilerden dolaylı öfkelenmesiyle görüşmeyi kesti.

Arap sakinlerle teamül Öcalan’ın Kürt beklentilere ortaya koyduğu tek sorun değildir.

Öcalan’ın hapisten liderlik ettiği grup, Kürt’lerin müttefiki Amerika’lılar dahil birçok Batı ülkesinin terör listelerindedir. Suriye’li Kürtler konuyla alakaları olmadığını iddia etseler de Rojava’daki Öcalan’ın popülerliği bunun tersine delalet etmektedir.

Washington, Suriye Demokratik Güçleri SDG’i kontrol eden Halk Koruma Birlikleri YPG’i terör örgütü saymamaktadır ki Suriye’deki Özel ABD güçlerinin yanına savaşmakta ve kontrol ettiği bölgelerde istikrarlı bir hüküm sağladığından övmektedir. Bu, Arap çoğunluğu olan bölgeleri de kapsamaktadır. Kürtler kuzeydeki kontrol bölgelerini genişletirken İslam Devleti örgütünün güneyde Irak sınırına yakın çoğu küçük yakalara çekildi. 

Suriye ve Irak Amerika Operasyon Komutanı James Jerard: “Halk Koruma Birlikleri ile Kürdistan İşçi Partisi’ni eşit görmekte ancak onlarla çalışmalarımızda bunun bir işaretini görmedim.” dedi.

Kürt güçleri, çoğunda Arap’ların yönettiği sivil hükümetler de kurarak Suriye Demokratik Güçleri’ni savaşçıların çoğu Arap’lar oluşturan bir güce çevirmeyi başardı. Menbiç yakınlarındaki ön hatları son ziyaretinde General James Jerard’e göre istikrarlı bir hüküm inşa etme sonucu vererek radikallerden uzak empatiyi çevirdiğini söyledi. 

Bağımsız birçok denetleyiciler Halk Koruma Birlikleri ile ilgili ayrı görüşleri vardır; Uluslararası Krizler Komisyonu ile Kürt meselesinde eski araştırmacılarından Joost Hilterman “Herkes gizlice Kürdistan İşçi Partisi PKK’nın bir şubesi oluğunu bilir.” der ve YPG’nin PKK liderliğinden ayrılmaz bir parçası olduğu, çoğunluğu Suriye’lilerden oluşmuş olsa bile özellikle değil tümü PKK’nın bir parçasıdır. 

Kürt hareketinin sivil yanını temsil eden Koalisyon Dış İşleri temsilcisi Salih Müslim bunu reddetti ve “Biz Rojava’ya bağlı olmamız ve Rojava’daki halkımızı nizama sokmamız Kürdistan İşçi Partisi’ne bağlı olduğumuz anlamına gelmiyor, kararlarımız kendimiz veririz.”  Dedi.

Ancak Müslim aynı zamanda PKK’yı savunup terör örgütü sınıflandırılmasını, sivillerin ölümüne neden saldırılar düzenlediğini reddederek “Bu doğru değil şimdi, 80-90’lı yıllarda olabilir ancak sivilleri korumak adına uluslararası anlaşmalarda kriterlere uyduğunu ve o zamandan beri sivillere herhangi bir saldırı duymadım.” dedi.

Şu an Suriye’deki Kürt’ler ve müttefiki ABD SIKINTILI BİR DURUMU İDARE ETMEK İÇİN TÜM ÇABALARI gösterdiği, Rojava’nın geleceğinin tüm işaretleri karamsar değil ki Arap bölgelerinde bile Arap’ların çoğu yeni yönetimden memnundur. Arap kızlar eşitlik girişimine katıldı hatta bazıları Kürt Kadın Koruma YPJ’ye katılmıştır.
İnsanların Afrin’e Türk saldırısına karşı şehirdeki gösterilere katılırken Menbiç Hasan el Emin lisesinde okul dersleri bittikten sonra dışarıda toplanan Arap çocukların her biri büyüdüklerinde “Menbiç Askeri Meclisi”ne katılmak istediğini söyledi. 

Menbiç’teki askeri meclisin Arap çoğulunu olmasına rağmen lider kadrosu sadece Kürt’lerden oluşmakta olup sonuçta Suriye Demokratik Güçleri’n bir parçası olarak Kürt misillerinin kontrolü altındadır. 

Ali (14), babası silahlı grubun saffına katıldığını söylerken Zîb (13) iki kardeşinin katıldığını, çocukların en uzun boylu olanı Ahmed (16) “Okulum bittiğinde hemen katılacağım.” demesine diğer çocuklar itiraz etmesine rağmen bazıları “Türk işgalcilerle savaşmaya gideceğim.” der.

Not: Diğer dillerden çevrilen içerikler NSO’nun editörlük politikasını daima yansıtmamaktadır. 


Bu içeriği paylaş