NSO

Zeytin Dalı’nın İki Aydır Kestiği Afrin Yolunu Açmasıyla İdlip Yakıt Fiyatlarında Düşüş

Suriye Cezire bölgesindeki petrol kuyularından gelen mazot tankerleri Afrin bölgesinden geçtikten sonra İdlip kırsalındaki Atme köyüne giriş yapmaktadır

Suriye kuzeyinde Halep batı kırsalı ile İdlip kırsalındaki muhalif birliklerin kontrolündeki bölgeler Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Halep kuzeyi Afrin bölgesindeki askeri operasyonların başlamasıyla yakıt sağlamada kriz yaşayarak fiyatlar %50 oranla artarken gaz fiyatları %200’e yükseldi.

Zeytin Dalı birliklerinin Afrin şehrini ele geçirmesi ile Halep kuzey kırsalının muhalif birliklerin kontrolündeki Azez bölgesinden mazot araçlarının İdlip kırsalının Atme bölgesine geçiş yolunu açarak Azez bölgesinde bekleyen yüzlerce aracın bu yoldan geçerek Azez bölgesine geçti. 

Halep batı kırsalı NSO muhabiri, çatışmalar sonucunda bölgeden geçme imkanının olmamasına neden olan Afrin operasyonunun başlamasıyla Azez şehri, Kefre, Soran Azez ve Erşaf köylerinde duran 100-130 varillik mazot ve benzin taşıyan yaklaşık 700 tanker olduğu ve Kefre ile Soran Azez köylerindeki araçların İdlip’e doğru yol almasına geçen Pazartesi sabahı izin verildiğini söyledi.

Muhabirimizin bir tanker soföründen aktardığına göre araçlar ve tankerlerden 400’ü civarında Azez şehrinden Afrin şehri, Cinderes beldesi, Der Bellut köyünden geçerek aktivistlere göre İdlip kuzeyi Atme beldesine ulaşırken onlardan 250 aracın İdlip kırsalında vardı ve diğer araçların bölgeye girmesine izin verilmesini beklediği, araç ve tankerlerin Sermede ve Maarret Mısr’in beldelerine gidip bölgelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere satın almaya başladığını ifade etti. 

O esnada aktivistlerin El Cezire Yakıt ve Lojistik Şirketi’nin bir makbuzunun resmini paylaşarak Heyet Tahrir el Şam’ın Atme bölgesindeki barikatları aracıyla Azez’den gelip İdlip kırsalına giriş yapan mazot araçlarına harç uygulamaya başlayarak bir tüccara üç aracının geçmesine karşılık 100 Dolar uyguladığı söyledi.

Tüccarlardan biri de bölgedeki NSO’ya mazot varili fiyatının bu araçların varmasıyla yarıya düştüğü ve 150 Dolar karşılığındaki 70 bin SL’na satılırken daha önce 250 Dolar karşılığındaki 120 bin SL’na satıldığını aktardı. 

Bölgedeki aktivistler mazot fiyatlarının düşmeye devam ederek Afrin operasyonunun başlamasından önceki fiyatlarına yakın bir fiyata ulaşacağı ki 90 Dolar karşılığındaki 45 bin SL’na satılmakta olduğunu tercih ederken fiyat düşüşünün Suriye Demokratik Güçleri SDG bölgelerinden gelen arıtılmış mazotta yalnızca olacakken rejim bölgelerinden gelmesi itibariyle benzin fiyatlarında değişiklik olmadığı ve gazın da bu yoldan gelmediğinden fiyatlarını koruyacağını söyledi.

NSO ekibi Afrin operasyonundan önceki ve esnasındaki süreçlerde yakıt piyasasının geçtiği değişiklikler ile ÖSO’un şehri ele geçirerek yeni yol açmasıyla son değişikliği kaydetti. 
 

*Afrin Askeri Operasyonlarının Başlaması İdlip Kırsalında Yakıt Krizine Neden Oldu

Zeytin Dalı operasyonu başlamadan önce İdlip ili ve Halep batı kırsalındaki muhalefet bölgeleri yakıt ihtiyacını Halep kuzeyi Azez şehrinden gelip Demokratik Birlik Partisi PYD gruplarının kontrolü altındaki Afrin bölgesinden vergi ve harç ödeyerek geçen tankerler ile Hama kuzeyi rejim güçlerinin kontrol bölgelerinden önceki Ebu Dali geçidi ve daha sonra açılan Morek geçidinden gelmektedir. 

İdlip ilinde, tüccar, ahali, fırın, sağlık ocağı ve hastaneler gibi piyasada tükendiğinde büyük bir rezervi olmayan özellikle de bunun gibi krizlerin aşılması için önceden planların olmamasıyla hizmet tesislerinin depolanan miktarların tükenmesiyle günlük gibi zam gelen bu maddelerin fiyatları yükselmesiyle mazot litresi 120 bin SL’nın üstüne (250 Dolar) ulaşırken eskinden 45-55 bin SL (100 Dolar civarında) arasındadır ki kalitesine göre değişmektedir, gaz tüpü fiyatı yalnızca 7 bine satılırken artık 17500’e ulaştı.

İdlip İl Konseyi Hizmet Ofisi Başkanı Muhammed el Arif NSO’ya Demokratik Birlik Partisi PYD’ye bağlı Öz Yönetim’in daha önce şoförlere uyguladığı maddi miktarlar karşılığında İdlip’e kontrol bölgelerinden yakıt konvoylarının geçmesine izin verdiği ancak Afrin operasyonun başlamasıyla yakıt konvoyları Suriye kuzeyindeki petrol kuyularından akmaya durduğunu söyledi.  

El Arif, ek olarak Hama doğu kırsalı ve İdlip doğu ve güney kırsalından rejim ve Rusya’nın ilerlemeleriyle büyük sayıda göçmenin İdlip iline gelmesi ısınma malzemelerine ihtiyacın arttığı kış mevsiminin gelmesiyle özellikle daha çok yakıt tüketimine neden oldu. 
 

*Gidiş-Gelişte Yakıt Araçlarına Vergi Ve Haraç Uygulanıyordu 

Demokratik Birlik Partisi PYD bölgelerinden gelen yakıt araçlarının İdlip iline gelmesi birden fazla tarafın kontrol ettiği bölgelerden geçmesi gerekmektedir. Petrol Suriye doğusundaki Öz Yönetim kontrol bölgelerinin kuyularından çıkartılıp konvoylar bölgelerinden geçerek Fırat Kalkanı birliklerinin kontörlündeki Halep kuzey kırsalına vararak tekrara PYD’nin Afrin’deki bölgelerine geri gelir ve oradan da muhalefet birliklerinin kontrolündeki İdlip iline ulaşmaktadır.

Petrol konvoylarının yolunun farklı grupların kontrolünde olması harç, vergi ve haraç uygulanması ve dolayısıyla fiyatlarında zam gelmesine neden oldu. Yakıt tankeri şoförü olarak çalışan Ebu Halil NSO’ya yakıtın petrol kuyularından İdlip’e taşıması “Devlet Örgütü” nün o kuyuları ele geçirmesiyle başlayıp Esed ve Suriye Demokratik Güçleri SDG güçleriyle çatışmalarından oralardan kovulmasına dek devam ettiğini söyledi. 

Ebu Halil ekleyerek petrol arıtma işlemlerinin örgütün kontrolü dönemi esnasında Rakka, Deyrizor ve el Sağir, el Kerame, el Mansura vs. köylerinde petrol yakmaçların çoğunluğundan ve “Örgüt ”ün arıtılmadan petrol satışını yasakladığından Deyrzior kırsalındaki çıkartma alanlarında gerçekleştiği, DEAŞ’ın o bölgelerden kovulması ve SDG’nin eline geçmesiyle oradaki brülörlerin çoğunun çalışmaya durmasından dolayı ham petrolü taşımaya başladığını ve bunun Telmens, Masaran vs. gibi İdlip ilindeki bölgelerde ilkel brülörlerin yaygınlaşmasına neden olduğunu söyledi.

Ebu Halil, Halep kuzey kırsalı Azez şehrine ulaşan ham petrol varili fiyatının 22 bin SL’na satılırken İdlip geldiğinde yerel piyasanın yetinme ve yol durumuna göre 30-40 bin SL’na vardığını söyledi ve bu artışın yolu kontrol eden tarafların petrol araçlarına uyguladığı meblağların neticesinde olduğuna işaret etti.

Ebu Halil’in açıkladığına göre araçların İdlip ilinden boğ çıkıp Halep batı kırsalı Daret İzze şehrine geldiğinden Nureddin Zenki Hareketi’ne bağlı barikatta her boş varil için 1000 SL (2 Dolar) ödemeye mecbur kalarak yoluna ondan sonra devam ederek El Basuta köyü, Kefer Cenne, Halep kuzey kırsalı Azez şehrinden geçerek El Gazzeviye noktasından Afrin bölgesine giriş yapmakta ve bu bölgelerden geçerken herhangi bir meblağ ödemediklerine işaret etti.

Ebu Halil’in ifade ettiğine göre araçlar Azez’e geldiklerinde dolum yapılarak İdlip’e petrol varilleriyle yüklü olarak dönerken Afrin bölgesine girmeden Azez bölgesinde bir Ahrar el Şam Hareketi’ne ait barikatta her varil içi şoförler 500 SL (1 Dolar) ödemekte ve ek olarak Keraciye veya Terfik denen birliklerin kontrol bölgelerinden geçerken güvenliğini sağlamak karşılığında her araç için 10 bin SL’nı Halk Koruma Birlikleri YPG’nin bir barikatına ödemekte olduğunu ekledi. Dolayısıyla şoför vergi ve taşıma ücretleri içeren İdlip’e getirdiği her varil için 10 bin SL ödemektedir. 

Suriye’nin kuzey bölgelerinin, İdlip dahil, yakıtın yerel kaynaklarının olmamasıyla ahali ve tüccarlar bu maddeleri almak için uygulanan vergi, harç ve haraçları ödemek zorundaydı. Ancak Zeytin Dalı operasyonunun başlaması Afrin yolunu yakıt araçlarının önüne kapatılmasına neden oldu ve rejim güçleri yaklaşık olarak aynı dönemde ev tüpünün muhalefet bölgelerine girmesini yasakladı. 

Kurtuluş Hükümeti’ne bağlı Veted şirketi aracıyla Türk topraklarından Avrupa ve ev tüpünden bir miktar temin edilmesine rağmen İdlip ilindeki yakıt krizi geçen süreç boyunca varlığını sürdürdü ki şirketin dağıttığı miktar bölgenin tamamını kapsamaya yetmemektedir.

Afrn yolunun açılmasından sonra tacirler mazot ve benzin fiyatlarını düşmeye devam ederek eskisi gibi olmasını ön görmekteyken nizami benzin, mazot ve tüp fiyatlarının fiyatları bölgede bulunmadığından ve tek kaynağın Hama kırsalındaki rejim güçlerinin kontrol bölgeleri olması ve son dönemde İdlip kırsalına girişini yasaklamasıyla yüksekte kalmaktadır. 


سوريا ادلب حلب نفط عفرين غصن الزيتون ضرائب هيئة تحرير الشام الجيش الحر مازوت قسد تغيير الاسعار حماه نزوح درع الفرات قوات الاسد pyd YPG محروقات

Bu içeriği paylaş