NSO

Rus uçakları İdlip kırsalında korundukları bir mağara saldırısında en az 16 çocuk öldürdü

İdlip kırsalı Kefer Battih beldesinde bir mağaranın Rus saldırılarına maruz kalması sonucu zayiatları arama kurtarma çalışmaları yürütürken

Bugün İdlip güneyi Serakıp şehrine bağlı Kefer Battih köyü etrafında ahalinin sığındıkları bir mağaraya Rus savaş uçaklarının düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk ve kadın 20 sivil öldürüldü ve batı kırsalda Cisr el Şuğur şehrine düzenlenen patlayıcı varillerle başkaları da öldürüldü. 

Yerel kaynaklar NSO muhabirine Rus savaş uçaklarının şiddetli patlayan füzelerle Kefer Battih köyü etrafında bir mağaraya saldırılar düzenlediğini söyledi ve ahalinin bu mağarayı genellikle köyün saldırılara maruz kaldıklarında sığınak olarak kullandıklarını ekledi.

Siviller saldırıların aralarında 16 çocuk ve 3 kadın 22 sivil öldürülmesine neden olduğunu ekledi ve bu sayıların saldırıların neden olduğu enkaz altında zayiat ve kurtulanları arama kurtarma çalışmalarının sürmesi nedeniyle ön sayı olduğuna işaret etti.

İdlip ilindeki Sivil Savunma “Beyaz Baretliler”, saldırıların başlamasıyla çocukların okuldan kaçarak korunmak üzere mağaraya sığındıkları ancak Rus uçaklarının çocukların mağaraya girdikten sonra mağarayı vurduğu ve sonucunda içlerinden 10 kişinin öldüğünü söyledi.

O esnada rejim uçaklarının yerleşim semtlerine 4 patlayıcı varille saldırı sonucunda İdlip batı kırsalda Cisr eş Şuğur şehrinde bir sivil öldü ve bir kadın yaralandı. Benzer uçak saldırılarının zayiat vermeden Han Şeyhun şehri yakınındaki Harş el Kasabiye bölgesine hedef almasına eş zamanlı olarak Rus saldırıları maddi zarar verdiği İdlip güneyinde El Temana beldesinin mahalleleri de hedef aldı. 

Rejim güçleri roketatarlarla Hama kırsalındaki Hurin kampındaki karargahlarından İdlip batısı Bidama beldesindeki yerleşim alanlarına bir çocuğun yaralanmasına yol açtığı saldırılar düzenlerken eş zamanlı olarak yakınlardaki El Gasaniye beldesi zayiat düşmeden patlayıcı varillerle saldırdı. 

İdlip ili batı ve güney kırsalına yoğunlaşan hava ve topçu saldırılarına maruz kalmaktadır. Bu, Heyet Tahrir el Şam ve Cephet Tahrir Suriye çatışmaları başladığından beri nispeten sakin bir süreçten sonra meydana geldi. Ondan önce İdlip güney ve doğu kırsalı binlerce sivilin göç ettiği ve sivillerden yüzlerce zayiatın düştüğü yoğun saldırılar düzenlendi. 

سوريا ادلب قصف ضحايا اطفال قوات النظام روسيا الدفاع المدني سراقب براميل متفجرة غارات حربية

Bu içeriği paylaş