NSO

Süryani Sutoro Güçleri’nden unsurlar Kamışlı’da Esed rejiminde “Askerilik”e katılıyor

Esed rejimine bağlı 154. Alay karargahının girişi

Sutoro güçlerinden (2013 yılının başında Hristiyan Süryani’leri korumak adına kurulan) 85 unsur halihazırda Kamışlı’da daha sonra şehrin El Vasta semtindeki Sutoro karargahına göndermek üzere Esed rejimine bağlı 154. Alay’ın 88. Taburu içinde eğitim (yıldırım) devresine tabi bulunmaktadır. 

Bu devre, rejimin iki ay önce Kamışlı’da 154. Alay’da askerlikten ayrılan ve kaçaklarını çekmek için merkez açarak şehrin havaalanında bulunan Rus heyeti ve Hristiyan din adamları Esed hükümetinin Savunma Bakanlığı’ndan “zorunlu askerlik” kaçak ve ayrılanlarının özgeçmişi, maaşları ve silahlarının 154. Alay’ya tabi olacak şekilde El Vasta semtindeki Sutoro karargahının içinde askerliğini yapmalarına izin aldı.

NSO muhabiri, merkezin açıldığından beri 900 unsurun katıldığı 154. Alay’nın içinden bilgiler edindi ki unsurlar, Husam adlı yüzbaşı denetiminde 325 civarında rejim ordusundan kaçanları 79. Tabur, Albay Ali Şoraba denetiminde 500 civarı ihtiyat askerliği kaçağı ve arananlarına tahsis edilen 23. Tabur ile Üsteğmen Rabi El Cerdi denetiminde 85 Sutoro güçlerine tahsis edilen 88. Tabur’a dağıtıldı. 

Muhabirimiz, 79. Tabur’da 25 unsurun ayrılan unsurlara eğitim veren subayların izlediği kötü muamele ve ayırımcı davranışlar ki kötü yemek verildiği ve izne çıkarılmadıklarından yeni firar ettiklerini söyledi. 

Sutoro 2013 yılının başında Asur Demokratik Örgütü (rejime muhalif), Süryani Birlik Partisi (şimdiki Öz Yönetim’de ortak), “Suriye El üm (Ana)” genç topluluğu, Hristiyan Sivil Topluşuğu olan 4 taraf arasındaki anlaşma gereği çıkan güçlerin bağımsız ve herhangi bir cihete tabi olmayacağı ancak bu anlaşmaya tabi kalınmaması iki bölüme ayrılmasıne neden oldu ki biri Esed rejimine bağlı, 2. si Kürt Demokratik Birlik Partisi’ne tabidir. 

Rejim Sutoro, Suriye Ana ve Hristiyan Sivil topluluklarından oluşup Askeri Emniyet’e tabidir ki unsurlar maaş ve silahlarını Esed rejimine bağlı Ulusal Savunma milisinden almaktadır. Unsurları 300’ü aşmamakta ve şehrin içinde mevzilenmektedirler. Kurulmasına iş adamı Ahikar İsa ve El Rafideyn Taşımacılık Şirketi sahibi Yakup İsa ile Haseke eski Askerlik Emniyeti Şube Başkanı Ali Ziyab katkıda bulunmuştur. 

Süryani Askeri Meclisi adıyla tanınan Sutoro’nun ikinci kısmı Melki Rabo liderliğindeki Süryani Birlik Partisi’nin askeri kanadı olup askeri ve siyasi olarak Demokratik Birlik Partisi PYD’ye bağlı, yaklaşık 500 unsurdan oluşmakta ve Kamışlı şehrinin batı semtinde mevzilenmektedir.

سوريا الحسكة القامشلي السوتورو نظام الاسد الخدمة الالزامية مطارات روسيا المجلس العسكري السرياني

Bu içeriği paylaş