NSO

Ölüm, Guta’dan göç ettirilenleri kovalamakta ve İdlip kırsalının farklı bölgelerinde onlarca ölü

İdlip kırsalı Eriha şehrinde hava saldırısına uğrayan yerleşim bölgesi

Bugün cumartesi Rus ve rejimin savaş uçakları Eriha şehri ile İdlip kırsalındaki Besnekul ve El Dânâ beldelerine düzenlediği saldırılar sonucunda çocuk, kadın ve Şam’ın Doğu Guta’sından göç ettirilenlerin de olduğu onlarca sivil ölü ve yaralı düşerken Hama kırsalındaki El Temize bölgesinde bir trafik kazası sonucunda Guta’dan göç ettirilenlerden 6’sı öldü ve diğerleri yaralandı. 

Sivil Savunma ve aktivistler sosyal paylaşım sitelerinde İdlip kırsalı Eriha şehrinde yerleşim mahallelerini hedef alan Rus hava saldırılarında Nur Bedak ve kızı, Hala Bedak, Hasan Muhiddin adlı 3 kadın ve Zemelka beldesinden göç ettirilenlerden biri öldüğü ve çoğu çocuk ve kadın 9 kişi daha yaralandığını söyledi. Rejim savaş uçakları İdlip güney kırsalı Besnekul beldesinde bir yerleşim evini hedef alarak aralarından kimliği tespit edilen Zena Musa Sicnavi ile Muhammed Hamid Abdürrezzak (bebek) 5 çocuk ve 3 kadın öldü. 

Esnada, Rus savaş uçaklarının kuzey kırsalı El Dânâ beldesinde saldırılarında Hama doğu kırsalından göçmen Halid Miskal El Ahmed ve Ahmed Miskal El Ahmed adlı baba ve çocuk öldü. 

İdlip ilindeki Sivil Savunma ekipleri ilin farklı bölgelerini hedef alan dizi saldırılardan sonra birden fazla mihverde çalışmakta ve enkaz altında kalan yaralı ve mahurları hala kurtarıp en yakın tıbbi noktalara kaldırdığını söyledi. 

Sivilleri hedef alan ve alt yapının büyük kısmını imha eden şiddetli saldırılar hamlesinden sonra İdlip şehri geçen ayı nispeten sakin geçirmesine rağmen Esed rejimi ve Rusya’nın son haftada saldırılarını arttırarak maddi hasar yanında onlarca sivil zayiat vermiştir. 

Diğer yandan, Hama kırsalında El Temize bölgesinde Doğu Guta’dan göç ettirilenleri taşıyan konvoyun maruz kaldığı trafik kazasında 6’sı vefat etti ve 17’si yaralandı. 

سوريا ادلب تهجير الغوطة دمشق قوات الاسد قصف روسيا ضحايا الدفاع المدني اريحا

Bu içeriği paylaş