NSO

DEAŞ, Esed ve SDG Güçlerinden Elbu Kemal’de Petrol Kuyusu Ve Başka Bölgeler Ele Geçirdi

DEAŞ örgütü Çarşamba sabahı erken saatlerde Esed rejimi unsurlarıyla çatışmalar sonucu Deyrizor’un doğu kırsalında Elbu Kemal şehrinin batısındaki Ökkeş petrol kuyusu ve Savab köyünü ele geçirdi.

Bölgedeki aktivistler sosyal paylaşım sitelerinde kuyu ve köyü ele geçirmede rejim unsurlarından 11’inin öldürüldüğü ve onlarcası yaralandığını paylaştı. 

DEAŞ örgütünün saldırıları son dönemde stratejik mevki ve petrol kuyularına yoğunlaşmaktadır ki örgüt bu ayın başında 7 rejim askerini esir ettikten sonra Ratka petrol kuyusunu ele geçirmiştir.

Paralel olarak örgüt, Suriye Demokratik Güçleri’nin nedeni bilinmeden çekilip unsurlarını tahliye ettikten sonra Deyrizor’un doğu kırsalında El Ömer kuyusunun kuzeyindeki Sican petrol kuyusunu ele geçirdi. Deyrizor’un kuzey kırsalındaki El Ezrek kuyusuna (SDG kontrolünde) saldırı sonucu unsurlarından ölü ve yaralı düştü.

DEAŞ’in Deyrizor’da kalan en büyük yakası El Bahra köyünden Irak – Suriye sınırına uzanmaktadır. Aktivistler örgüte yakın kaynaklardan aktararak örgütün savaş alanına güçlü dönüşünün nedeninin geçen Mart sonunda T2 istasyonuna yakın Üm El Salabih köyünde Esed güçlerine tabi konvoya pusu kurması ve hafif, ağır silah ve mühimmat yüklü 16 kamyona ele geçirmesidir.


Bu içeriği paylaş