NSO

Asayiş askerleri kurşunlarıyla El Rakka Devrimciler Tugayı’ndan iki unsur ile bir çocuğun isabet alması akabinde Rakka’da ALARM

El Rakka şehrindeki Tel Abyad kavşağı

Demokratik Birlik Partisi PYD’nin güvenlik kolu olan Asayiş’e tabi unsurlar tarafından El Rakka şehrinde dün salı öğlen ateş açılması sonucu El Rakka Devrimciler Tugayı’ndan iki unsur yaralandı ve 5 yaşındaki bir çocuk isabet aldı. 

El Rakka’daki NSO muhabiri, biri Ebu Haydar olarak tanınan Suriye Demokratik Güçleri bayrağı altındaki El Rakka Devrimciler Tugayı’ndan iki unsur ile Haydar adında bir unsurun oğlu, iki taraflı tartışma sonucu El Rakka şehrinin kuzey girişindeki Asayiş güçlerine tabi El Sevami barikatı unsurları tarafından kasıtlı olarak ateş açılmasına maruz kaldığını söyledi.

Muhabirimiz El Rakka Devrimciler Tugayı’nda bir kaynaktan, biri Mahmud El Hasan denilen 6 unsurun El Sevami barikatında mevzilenip iki asker ve bir çocuğun olduğu Great Wall aracını durdurarak şahsi kimlik ve El Rakka şehrine girişini gerektiren görevi teyit eden bir ispat istediklerinde itiraz edip barikat unsurları tarafından tanınan askerler oldukları gerekçesini söylemeleri üzerine tartışma çıkınca barikat sorumlusunun arabaya ateş edilmesini emrettiği, Unsurlardan biri arabayı hedef alması soncu iki asker ile çocuğun isabet aldığı, çocuk Sınır Tanımayan Doktorlar derneğine tabi tıbbi bir noktaya kaldırılırken iki asker El Rakka Devrimciler Tugayı’nin bir karargahında tedavi gördüğünü öğrendi.

Muhabirimizin görüştüğü kaynak, ateş açılması sonucu El Rakka Devrimciler Tugayı’ndan herhangi bir unsurun öldürülmesini reddederek isabet alan iki unsurun halihazırda tedavi gördükleri ve durumlarının istikrarlı olduğunu doğruladı.

Asayiş güçleri, Suriye Demokratik Güçleri bayrağı altındaki ortağı sayılan El Rakka Devrimciler Tugayı unsurları tarafından ters saldırısı ihtimaline karşı El Rakka şehri içindeki unsurlarının hazır olma durumunu yükselttiği gibi yakınında olayın geçtiği El Sevami barikatının tahkimatını kum torbaları yükselterek güçlendirdi. 

Suriye Demokratik Güçleri, 6 Haziran 2017 tarihinde başlatıp 20 Ekim 2017 tarihinde bitirdiği El Rakka şehrini ele geçirme operasyonundan El Rakka Devrimciler Tugayını uzak tutmuştur.

El Rakka Devrimciler Tugayı sözcüsü avukat Muhmud El Hadi, NSO’ye verdiği eski bir röportajında, SDG komutanlığının Tugay’ı El Rakka şehrini ele geçirme operasyonuna katılmasına, silah, eğitim ve unsur sayısı arttırması, varlığını ispat etmesini engellemek için halk kitlesinden uzaklaştırmak adına kasıtlı olarak El Rakka’nın kuzey kırsalının ucunda bulunduğu bölgeler dışında hareketliliğini de yasaklamasıyla, engelleyerek izin vermediğini söyledi.

El Rakka Devrimciler Tugayı El Rakka şehrinin içinde iki noktada bulunmaktadır; biri halihazırda Askeri Meclis olarak tanınan eski 17. Fırka karargahı yanında Askeri İnşaat müdürlüğünde, 2. nokta ise Aralık 2014’te DEAŞ’ın şehri ele geçirmesinden önce tugayın eski karargahı olan El Gabe bölgesinde olup 1. noktaya 5 km uzaklıktadır.


Bu içeriği paylaş