NSO

İlaç Satıcıları İdlip’te “Eczacı” Oldu, Suçlarının Caydırıcısı Da Yok

“İlaç satıcıları” aracılığıyla İdlip ilinde ruhsatsız ilaçlar satılmaktadır

Alerji olmuş gözü içi reçeteyi almak üzere 2017 Şubat ayının bir gününde İdlip kırsalı Has beldesindeki hastanelerden birinden ilacı alıp kullandıktan sonra Üm Halid gözünün şişmesine şaşırdı ki eczacı istenen ilaç yerine cildiye iltihabı için pomat vermesi uzman doktora kaldırılmasına neden oldu.

İlaç yazmanın kötü durumda olmasıyla ahalinin maruz kaldığı onlarca sahneden biridir bu. Güvenlik kaosu ve denetim yokluğu ehil olmayan onlarca vatandaş bu meslekte herhangi bir tecrübesi olmadan bölgelerinde ilaç satış dükkânı açması hastaya verilmesi gereken ilaç türünü bilmemesinden zayiat düşmesine neden oldu. 

Üm Halid, kendisine verilen ilacın hasta gözünün aylarca süren görme eksikliğine sonuç verdiği ve defalarca doktora gidip onlarca ilaç kullandıktan sonra sağ gözünün görmesi bir parça iyileştiğini söyledi. 

“Reçeteyi veren ilaç satıcısı hakkında şikâyet verdik ancak ilacın adında bir yanlış olması özrünü öne sürdü ve gereken zararları üstlenmeye hazır olduğunu söyledi” diyerek Üm Halid ekleme yaptı ve iş işten geçince çare bulmaktan yorulan insan gibi olduğunu söyledi. 
 

Uyuşturucu alenen satılmakta ve suçluları zapt etme vaatleri 

Sadece Üm Halid değil, İdlip güneyi Teftenaz beldesinde Eskiden elektrik şirketinde çalışan birinin yönettiği ahaliye narkotik ilaç satan bir eczane vardır. Eczane, doktor reçetesi olmadan verilmeyen narkotik Tramadol hapı satmasıyla uyuşturucu bağımlıların sık sık uğradığı bir yer haline geldi. 

2017 yılının ağustos ayında Muhammed El Cemil adlı genç (29 yaş) günlük olarak narkotik ilaç almak üzere eczaneye giderdi. Satıcı tabii ki günlük olarak ilaç tedarik etmekten geri durmadı. Genç en sonra narkotik ilaç bağımlısı durumuna gelerek ailesi tarafından şifa bulana dek karantinaya alındı. 

Gencin akrabalarından Muhammed el Yasir, Muhammed’in 2017 yılının başında trafik kazası geçirmesi doktorların ağrılarını hafifletmek üzere yoğun bir kontrol altında narkotik ilaç vermelerine neden olduğu, ondan Kısa süre sonra günlük epileptik nöbet geçirmeye başlaması ve ailesinin şifa bulması için ilacı kestiğinde evin eşyalarını kırdığını söyledi. 

Genç “İlaç satan eczane daha fazla para kazanmak için reçete olmadan narkotik ilaç verdiği, parası olmadığında da ilacı kestiğinden Muhammed eczaneye saldırır veya narkotik ilacın parasını temin etmek için evden bir eşya satardı.” Diyerek ekleme yaptı. 

Eczaneye karşı uyguladıkları işlemler hakkında Muhammed, Heyet Tahrir el Şam’den destekli Kurtuluş Hükümeti Sağlık Bakanlığı’na şikâyet etmeleri üzere birkaç günlüğüne kapatıldıysa da denetleyici olmadan tekrar kapılarını açtı. 

Bu durum, verileri ve davranış biçimini öğrenmek için bizi Kurtuluş Hükümeti Sağlık Bakanlığı’yla irtibata geçmemize sevk etti. Bakan Ahmed el Cerk, 100’ü kapatılan Suriye kuzeyinde 350 yasa dışı eczanenin olduğunu söyledi. 

“El Cerk” ekleyerek kanun dışı olanların çalışması ve eczanelerin ruhsatını zapt etmeğe çalıştıklarını ekleyerek bakanlık veya bağlı müdürlüklere gelen şikayetlere yanıt vermeye taahhüt ettikleri ve şikayet doğruladıktan sonra cezai duruma düşenler hakkında “Kapatma uyarısı” gibi mesleki ceza ya da hapis ve para cezası gibi suç cezaları verileceğini söyledi. 

Narkotik ilaçlar hakkında da El Cerk, mücadele hamlesinin yasa dışı eczaneler dosyasını bitirdikten sonra tüm eczanelerin Eczacılar Odası ve Sağlık Müdürlüğü’nde usulca kayıtlı olması için başlayacağına işaret etti. 

Diğer yandan Suriye Geçici Hükümet’e bağlı İdlip Sağlık Müdürlüğü İlaç Denetim Departmanı Müdürü Dr. Ala Ahmedo NSO’ya yasa dışı eczanelerin ihtisas sahibi eczacıların göç etmesi, denetim sorumlusu yürütme birimleri ve merkezi yönetimin yokluğundan rastgele bulunduğunu söyledi. 

Ahmedo, İdlip ilinin genelinde yasa dışı eczanelerin listesine sahip oldukları, kapatmalarına yardım etmeleri için bölgelerdeki yerel meclis ve yürütme yönetimiyle yardımlaştıkları ve bazı bölgelerde başarırken diğer bölgelerde zorluklarla karşılaştıklarına dikkat çekti.


İlaçların kaynağı

İlaç fabrikalarının yıkıldığı saldırılara maruz kalan bölgelerin genelinde yaygın hale gelen ilaç ticaretinde bazı tüccarlar etkisi ve kalitesi bakımından piyasaya giren ilaç türlerinin kontrolünün olmamasından yararlanarak ağır kesici ve narkotik ilaç satışını meslek edinmiştir.

14.09.2015’te rejim güçlerinin saldırıları sonucunda Halep batı kırsalında El Mansura bölgesindeki Ulusal İlaç Fabrikası yıkılmasıyla içindeki binalar yıkıldı, alet ve ilaçların tamamı yandıktan sonra ilaç giriş yolları çeşitlenmiştir. 

Muhabirimiz İdlip’te özel ilaç deposu sahibi Ebu Yamen ile görüştüğünde bu ilaçların %70’inin rejim kontrolü altındaki bölgelerde var olan fabrikalar yoluyla gelirken nizami bir şekilde ruhsatı olmayan ve yürütme yönetiminin olmamasından denetime tabi olmayan kurtarılmış bölgelerde kurulan fabrikalardan gelen %15’i, yardım kampanyalarıyla birlikte gelen Türk ilaçları %15’ini oluşturduğunu söyledi.

Narkotik ilaç satan Ebu Yamen ekleyerek “Karaborsa yoluyla satılan, Kokain maddesinin çıkartıldığı ana bitki olan Haşhaş bitkisinin Hama kırsalı El Gab vd. bölgelerde çokça ve gizli çiftliklerde yayılması” dikkatini çektiğini söyledi. 

Diğer yandan Hazem el Süleyman adlı ilaç taciri, bu ticarete ek olarak rejim kontrolü dışındaki bölgelerde eczane açma mesleği, özellikle de etkisi ve kalitesi bakımından ilaç türlerinin kontrolü olmadan sivillere satılan ağır kesici ve narkotik haplar ticaretinin de yaygın olmasına işaret etti. 
 

İlaç mağdurların kurtarıcısı yok

30 yıldır eczacılık diploması olan Muhammed Hayir, NSO’ya olanlara üzüldüğünü ifade etti ki devamlı olarak uygun olmayan ilaç verilmesi neticesinde hastalananların kendisine sığınmaktadır. Bir olayı anlatarak “Wilson hastalığından kaynaklı kanama geçiren bir hastaya “Methergin” adında bir ilaç verilmiş ki Wilson hastalığı ancak K vitaminiyle tedavi edilir.” Dedi. 

İlaç satanlarından birini anlatırken dahili doktorunun yazdığı tansiyon düşürücüden ibaret bir reçete yerine Kadınlık Hormonu ilacı verdiği ve hasta yakınlarının durumu fark edene kadar hastanın sağlığı kötüye gittiğini söyledi.

Narkotik ilaçlardan çocuklar bile kurtulmadı ki geçen yıl 19 Kasım’da gayrimeşru şekilde Türkiye’ye giden yol esnasında fark edilmemek için hiç ses çıkartmamak adına bebeklere uyutucu ilacı verilmiştir. 

Birkaç saat sonra Derkuş beldesinin hastanesi tamamen hareketi yitiren iki çocuğun cesedini teslim alırken tutulma ve nefes darlığı yaşayan üç çocuk daha vardı. 

Çocuklar yüksek dozda uyutucu sonucunda öldü, denetim birimleri de öyle gibi görünmektedir.

سوريا ادلب صيادلة ادوية فاسدة فلتان رقابي ضحايا مخدرات حبوب مخدرة ادمان حكومة الانقاذ وزارة الصحة الحكومة المؤقتة الخشخاش سوق السوداء

Resimler

Responsive image
Responsive image

Bu içeriği paylaş