NSO

Esed güçleri SDG ile çatışmaksızın, bölgeden çekilmeksizin Tel Rifat ve Kefer Nasıh’ta gençler tutukluyor

Halep kuzey kırsalı Tel Rifat şehrinin girişi

Esed güçleri dün Cuma Halep kuzey batıdaki Tel Rifat şehri ve Kefer Nasıh beldesindeki evlere baskı yaparak zorunlu askerliğe almak üzere birkaç genci tutukladı.

Tel Rifat şehrinde bir saha kaynağı NSO’ya Esed rejimi ve Demokratik Suriye Güçleri ile Halep kuzey kırsalı Tel Rifat şehri ve Der Cemel beldesinde çatışma çıktığı haberlerini reddederek olanların yalnızca Esed ordusuna sorunlu askerliğe aranan gençleri hedef alan tutuklamalar olduğu ve Esed güçlerinin ÖSO askerlerinin 2012 yılının ortasında ele geçirmesinde beri bu bölgelerde zorunlu askerliğe gençleri sevk etme ilk kez giriştiğini doğruladı.

İki belde Esed güçleri ve Demokratik Suriye Güçleri’nin ortak kontrolü altında olup Esed güçleri şehrin etrafında bulunarak Kefer Nasıh’tan başlayıp Kefer Naya’dan geçere doğuya uzanan bölgeleri yalnızca yönetmektedir.

Kaynak zorunlu askerliğe sevk etmek amacıyla tutuklanan gençlerin sayısını kestiremedi ancak baskınların Esed güçleri ile SDG arasında çatışma olmadan gerçekleştiğini teyit etti.

Sosyal paylaşım sitelerindeki yerel sayfalar ve haber siteleri dün rejimin zorunlu askerliğe gençler götürmesinden sonra Der Cemel, Kefer Naya ve Kefer Nasıh beldelerinde iki taraf arasında çatışmalar yaşandığı ve SDG’nin rejimin bu bölgelerden çekildikten sonra bayraklarını kaldırdığını söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri 2016 yılında Rus desteğiyle ele geçirdiği Tel Rifat ve çevresindeki bölgelerden askerlerinin çoğunu çekip Menbiç şehri ve Fırat nehrinin doğu bölgelerine nakletti.

Aynı bağlamda rejim unsurları dün Der Cemel beldesinde El Hadid ailesinden bir genç öldürmesi üzerine mağdurun akrabaları be komşuları başka detay vermeden rejimin öldürdüğünü söyleyip sosyal medyada fotoğrafını yayınladı.

Tel Rifat ve çevresindekiler Türkiye’nin Zeytin Dalı operasyonu kapsamında odak noktası sayılmakta ve Rus tarafıyla anlaşma gereği yaklaşık bir hafta önce Türkiye ve birlikte çalıştığı muhalif birliklere teslim edilmesi gerekirken belirli olmayan zorluklar karışarak gereğinin yapılmasını erteledi.

SDG, Tel Rifat beldesi ve çevresinin kontrolünü 2016 şubat ayının ortasında Rus hava desteğiyle alıp binlerce ahalinin farklı bölgelere göç etmesine neden olurken beldelerine geri dönmesinin sağlanması için Halep kuzey kırsalı halkın talepleriyle yankılanmaktadır.

سوريا حلب قوات الاسد قسد اعتقالات تل رفعت تجنيد قسري الخدمة الالزامية الجيش الحر روسيا غصن الزيتون

Bu içeriği paylaş