NSO

Patlama sonucu İdlip’te yıkılan apartmanda onlarca ölü

Sivil Savunma ekipleri “Beyaz Baretliler” İdlip şehrinde patlamanın olduğu apartmanın enkazını kaldırma çalışmalarını yürütürken

İdlip şehrinin güneyindeki Vadi el Nesim bölgesinde nedeni belirsiz patlama sonucu bir apartmanın yıkılması sonucunda ön belirlemelere göre birkaç kadına ek 25 çocuğun olduğu 45 civarında sivil yaralanırken biri kız çocuğu 10 sivil öldü. 

Şehirdeki NSO muhabiri, nedeni belirsiz, Ak Deniz’deki Rus gemileri çıkışlı Balistik füzeyle bölgenin hedef alınması sonucu olduğu tercih edilen, patlama sonucu apartmanın tamamen yıkıldığını söyledi. 

Muhabir, enkaz altında onlarca kişinin olduğunu ekleyerek apartmanın enkazı altında arama kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü, Binneş ve Sermin şehirlerindeki Sivil Savunma ekiplerinin de arama kurtarma çalışmalarına yardım amaçlı İdlip şehrine yönelmelerini talep eden çağrıların yapıldığına işaret etti. 

Ayrıca şehrin aktivistleri, yaralı sayısının büyük olması nedeniyle iki hastanede de her kan grubuna ihtiyaç olduğunu söyleyerek kan vermeye El İyadat ve El Muhafaza hastanelerine yönelmelerini isteyen çağrılar yaptı. 

Eş zamanlı olarak Sivil Savunma’nın resmi hesaplarda ilan ettiğine göre İdlip kuzey kırsalında El Dânâ şehrinin kuzeyinde Harze köyündeki sanayi bölgesinde nedeni belirsiz başka bir patlamada ikisi çocuk 4 sivil yaralanırken iki sivil öldü. 

İdlip ili genel olarak, saldırılar sonucu, daha önce ile son dönemde gelen Doğu Guta’dan tehcir edilenlerden ölü ve yaralının düştüğü gibi bu bölgelerde rejim güçlerinin ilerlemeleri veya yoğun saldırıları nedeniyle bölgelerinden binlerce sivilin göçtüğü, yüzlerce sivilin öldüğü veya yaralandığı doğu, batı ve güney kırsallara yoğunlaşan Esed güçleri ve Rus savaş uçaklarının tekrarlanan saldırılarına maruz kalmaktadır. 

 


Bu içeriği paylaş