NSO

SDG, Rakka’nın tesislerini sistematik bir şekilde talan ediyor, çalıntıları vatandaşlara satıyor

Rakka’nın Muhafaza binasından çıkartılan demirden bir miktar

Demokratik Birlik Partisi “PYD” kontrolündeki “Suriye Demokratik Güçleri”nin Rakka şehrini 2017 yılının ekim ayında ele geçirmesinden sonra gazetecilerin DEAŞ örgütünün defedilmesinden sonra durumlarını gözlemek amacıyla girmesini yasakladı ve giriş istisnası ya da izni alabilen gazetecilere askerî refakat dayatarak gazeteci, askerî refakatçıların seçeceği belirli bölgelerde yalnızca hareket edebileceği gibi sivillerin evlerine dönüp yerleşmelerini engelledi ve o süre içinde sadece birkaç saatliğine kontrol etmelerine müsaade etti.

Şehirde “DEAŞ” örgütüne bağlı “uyuyan hücreler” olması bahanesiyle yaklaşık üç aya uzanan o sürede “Suriye Demokratik Güçleri” şehrin evleri ile hizmet tesislerini tarama operasyonlarına başladı. Amacı yalnızca şehrin güvenliğini sağlamak ve örgütün arkasında bıraktığı mayınları gözlemek değildi, o güçlerin ilk önceliği o binaları yağmalamak idi. Bu yağmalamalar Rakka ahalinin evlerine dönmesinden sonra da devam etti. 

Rakka şehri sakinlerinden olan Ebü’l-Müsenna Mahmud El-Süleyman NSO muhabirine “DEAŞ Rakka’dan defedildikten sonra bana yalnızca evimi yoklamama müsaade edildi. Evimi yoklarken şehirde geçirdiğim birkaç saat sırasında SDG’nin idare ettiği kamu mülkiyetleri ve altyapı teçhizatını yağmalama operasyonlarına şahit oldum” dedi ve Ebü’l-Müsenna yağmalamanın terk edilmiş evler ile ticari dükkânlarına ulaştığını ekledi.

Muhabirimizin Rakka ahalisinden aktardığına göre “yağmalama” operasyonlarının geçen nisan ayında zirveye ulaşarak “SDG” tüm devlet kurumlarına el koydu, yıktı ve “SDG”ye yakın tüccarların galiba kazandığı ticari müzayede teklifler aracılığıyla demir, ahşap, kilit ve hurda gibi satılabilecek ne varsa sökmeye başladı. 

 

• İl Sarayı 

Rakka’daki hırsızlık çalışmaları şehrin en büyük ve lüks binalardan biri olan Rakka’daki “Kasr El-Muhafaza”dan başladı. 2017 yılının yazında Uluslararası Koalisyon uçaklarının saldırılarıyla tahrip edilmeye maruz kalan saray demirlerini sökme çalışmaları bu yılın şubat ayında başladı.  

Rakka’nın yerel meclisinden bir kaynak NSO muhabirine “SDG”nin Demokratik Birlik Partisi’nin kontrol ettiği Rakka’nın yerel meclisine ait araçların yardımıyla 3 ay süreyle çalışan yerel işçiler aracıyla demir sökme çalışmalarını yürüttüğü, meclise bağlı yeniden imar heyetinin yürüttüğü Uluslararası ABD Kalkınma Ajansı USAID tarafından desteklenen “enkaz boşaltma ve yol açma” projesinde çalışmasına eş zamanlı olarak meclis araçlarının bina enkazlarını çıkarmak, demir ve diğer çalıntıları taşımakta çalıştığını söyledi. 

Heyet, binanın demir raylarını söktükten sonra çimento kitlelerini boşalttıktan sonra daha önce kullanılmamış olarak satmak için demiri yeniden cilalama makinelerini kullandı. Öyle de tüccarlara Rakka’nın kuzeydoğusundaki demir pazarında 445 ABD Doları karşılığındaki 200 bin Suriye Lirası/Ton fiyatıyla satılırdı.  

2000-2010 yılları arasında Muhafaza Sarayı’nın inşaatına denetleme yapan mühendislerden birine göre binanın o zamanlarda 1000 ABD Dolar karşılığındaki 50 bin Suriye Lirası/Ton fiyatıyla yıllık 400’den fazla ton demir kullanılmıştır. Bina 3 kat bodrum ve 4 kattan oluşan iki bin metrekare alanda yer almaktadır.  

 

• BAAS Partisi’nin yeni binası ve Ziraat Müdürlüğü 

Rakka şehrinin ortasındaki “Sosyalist Arap Baas Partisi” yeni binası geniş bir yıkıma maruz kalmamıştır. Ancak bu “SDG”nin binayı yıkması ve binadaki çimento kitlelerinden demir söküp enkaz yığınına dönüştürmesine engel olmamıştır. 

Muhabirimiz, Rakka’da görgü tanıklarından aktararak yıkım çalışmalarının “SDG”ye ait “Rakka Sivil Meclisi”nin araçlarını kullanarak geçen mart ayının ortasında başlayarak binadaki demirleri korumak için buldozerlerle değil de “kompresör” delme makineleri aracılığıyla binanın 2/3’ününün yıkımı tamamlandığı ve ondan sonra binadan çıkartılan demirin Rakka’nın doğusundaki demir pazarında satıldığını söyledi.

Rakka’lı bir mühendise göre de Baas Partisinin yeni binası o zaman yalnızca demir olarak 300 bin ABD Doları’ndan fazla maliyet ve yaklaşık 300 ton demir kullanılarak 1200 metrekare civarındaki alana uzanmaktadır. 

Rakka’nın batısındaki Ziraat ve Hayvan Serveti Müdürlüğü binası da yağmalanmaktan kurtulmadı. Bu yılın mayıs ayında yıkım ve demirlerinin sökülmesine, askerî operasyonların neticesinde binanın hizmetten çıkması bahanesiyle maruz kalmıştır. Ne var ki bina saldırı sonucu büyük hasara maruz kalmadı, birkaç mermiyle hedef alınması sonucu sınırlı hasara maruz kalmıştır. 

Aynı mühendise göre, Rakka’daki Ziraat ve Hayvan Serveti Müdürlüğü binası 220 ton demir ile güçlendirilmiş olup yaklaşık bin metrekare alanına uzanmaktadır. 

 

• Hedef yalnızca demir değil 

Yağmalama olayları sadece demire sınırlı değildi. “Suriye Demokratik Güçleri” unsurları Rakka kuzeyinde Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü deposunu soyup “çalıntıları” “SDG” araçlar ve güvenlik korumaları aracılığında şehrin dışına bilinmeyen bölgelere taşıdı. 

Su Müdürlüğü mühendislerinden kimliğini açıklamayan biri depolardan çalınanların yüz binlerce ABD Doları değerinde olduğu ve Rakka’daki su ve kanalizasyon şebekesine özel tesisata özel diğer cihazlara uygunluğundan kolayca yerine getirilemediğini söyledi. 

Mühendis, çalıntıların botulinum ve “Yanardöner demir”den yapılan su ve kanalizasyon boruları, çoklu etilen boruları, botulinum, stoplar, tamir kabloları, tüm maden çeşitleri ve maden karışımlarından boru parçaları, her ölçüde tıkacı ve geri akışı engelleyen tıkacılar olduğunu ekledi. 

Mühendis son olarak “Hırsızlık olayları Su Müdürlüğü’nün dünyanın farklı ülkelerinden on yıllar içinde ithal edildiğinden telafisi ve elde edilmesi zor aksesuarlara kadar da ulaştı. Kaybedilmesi Rakka’nın su şebekesine büyük ölçüde etki bıraktı ve hala suyun şehrin tüm semtlerine geri gelmesini gecikmektedir.” Dedi. 

 

• “SDG”, çaldıklarını nerede satıyor? 

“NSO” muhabiri Rakka’nın kuzeydoğusundaki demir pazarındaki bazı tüccarlarla görüşerek “SDG”ye yakın yatırımcı ve tüccarların ayrı ayrı yaklaşık 425 ABD Doları karşılığındaki 190 bin/Ton fiyatıyla 500’den fazla ton demir sattığını ifade eden bilgilere ulaştı. 

Muhabir, pazardaki bazı tüccarlardan aktararak daha önce kullanılmış demirin yaklaşık 445 ABD Doları karşılığındaki 200 bin Lira/Ton fiyatına satıldığı, saldırı sonucu hasar gören evlerini yeniden imar etmekte kullanmak amacıyla satın alan sivillerden büyük rağbet gördüğü, bazı tüccarların “SDG ortakları” tüccarlardan bazı binaların da yıkımı ve içindeki demirin sökülmesi bitirildikten sonra piyasaya yeniden demir süreceklerine dair vaatler verdiğini teyit ettiğini söyledi. 

Tüccarlardan biri “SDG”nin kaynağı bilinmeyen demirin satın alınmasını engellediği, ancak çalıntı demir satan yatırımcıların demir kaynağı sorulmaması için pazara “SDG” temsilcileriyle geldiği, o tüccarlara göre de “SDG”den desteklenen yatırımcılardan biri Rakka’nın kuzey kırsalı asıllı 45 yaşındaki “El Çavuş”un yıkılan binalardan sökülen malzeme ile demir satışını elde tuttuğuna işaret etti.  

Bu hırsızlık olayları Rakka Sivil Meclis’inin “Rakka’nın yeniden imarı ve altyapıyı iyileştirme” sloganı altında “SDG”nin yağmaladığı çalıntı ürünlere tıpkı malzeme ve maddeler talepleri içeren ABD Dışişleri’ne sunduğu projelere eş zamanlı olarak yürümektedir. 

Rakka’lı Ahmed El-Şelhum “Ebu Haya”, NSO’ya “SDG’ye bağlı Rakka’daki yargıya çalıntı ve Rakka’nın kamu tesislerinin yağmalanma olayları ile ilgili şikâyetler gönderdiğimiz gibi Uluslararası Koalisyon Temsilcisi’ne (Brett Mcgurk) şehirde olanlara açıklık getiren mesajlar gönderdik ama herhangi bir yanıt veya etkileşim gelmedi.” Der. 

 
 


Bu içeriği paylaş