NSO

PYD, Munbuç'taki düşmanlarını, kadınları tutuklayarak zayıflatma çabasında

Halep'in kuzeyindeki Afrin'de PYD'nin terörle mücadele güçlerinin yeni bir grubun mezuniyet töreninden iki unsur

PYD militanları muhalefetin gücünü zayıflatma amaçlı başlattığı harekatta 30 kadın tutukladı.

PYD militanları perşembe günü Halep'in doğu kırsalındaki Munbuç'un güneyindeki Hırbet El-Söde köyünde aralarında bebekli bir kadın 30 kadın, aralarında bir çocuk 20 erkek Daeş'le irtibat suçundan tutukladı.

Munbuç'taki NSO muhabirine göre Asayiş ve Terörler Mücadele HAT'tan 75 militanın Munbuç'un 10 km güneyindeki Hırbet El-Söde köyünü 3 ağır makineli tüfekli arçala kapattıktan sonra köye girdi, evlere baskılar düzenleyerek eşlerinin Daeş'le irtibat suçundan aralarında bir bebekli 30 kadın ve aralarında 12 yaşında bir çocuk 30 kişi tutukladı. Ayrıca köyün doğusundaki El-İheymir köyünda PYD'nin güçleri toplanmıştı, kuvvetle muhtemel ki köyün karşılık vermesi halinde müdaheleye bir hazırlıktı.

Muhabirimiz bazı tutuklananların isimlerine ulaştı; Kamer El-Hasan 18 yaş ile bir aylık bebeği, Budur El-Huşan 37 yaş 3 çocuk annesi, kocası Lübnan’da çalışmakta, Hamide El-Ahmed 52 yaş ile kızı Celile El-Ahmed 27 yaş, kocası Lübnan’da çalışmakta, Afaf El-Ahmed 35 yaş, Maya Abdulrazzak 50 yaş, Abd El-Abdullah’iın eşi Kerime adında bir kadın 50 yaş ile kızı, Riham El-Ahmed 26 yaş iki çocuk annesi, kocası Daeş’teydi ve iki yıl önce öldürülmüş ve Ali El-Muhammed’in eşi.

Adamlardan ise Ferec El-Muhammed 50 yaş ile tüm ailesi; oğlu Üsama 12 yaş, Abdulrazzak El-Şibli 37 yaş, Mahmud Hüseyin Abdulrazzak 50 yaş bölgesinde kırık ve hafif kırrıklar tedavisiyle bilinir 50 yaş, oğlu iki yıl önce Daeş’teydi ve öldürüldü.

Tutuklananlarına çoğu Munbuç ve kırsallarının en büyük aşiretlerinden El-Bubna aşiretine mensuptur. Aşiret ahalisinden Feres El-Acuz köyünde 3 bin kişi katlımıyla toplantı düzenleyerek PYD’den kadınların hemen serbest bırakılmasını istediler, bu isteklerinin gerçekleşmemesi durumunda tedirginliği arttıracak adımlar atmakla tehdit etti. Esad rejimi ya da PYD’de her hangi bir temsilciden beri olduklarını da duyurdular.

PYD’ye bağlı Munbuç Askeri Meclisi kasım ayının ortalarında tutuklama harekatı başlatmıştı. PYD ve bölgedeki kollarına karşıt muhalif aktivist ve eski ÖSO mesnsupları tutuklanmıştı.

NSO muhabirine göre son dönemlerde Munbuç’ta zorunlu kılınan askerliğe karşı çıkan aktivistler de tutuklanmalara maruz kaldı, hakimiyeti sıralarında 2012 ortasında ÖSO ile çalışan ve 2014 yılının başlarında Munbuç’un Daeş’in ele geçmesiyle silahı brakıp bölgede kalmayı tercih eden Munbuç’lu eski ÖSO mensupları da tutuklandı.

NSO muhabiri ulaştığı isimlerden bazıları; Cub Hamis köyünden Munim El-Hac Abd, Heymer Labde köyünden Kemal El-Sehu ve Ali El-Sabun, Üm Cürn köyünden Hüseyin Kessüm oğlu ve Hacer Ebyed köyünden Berekat El-Şeyh.
PYD yönetiminden bir kaynak kimliğini emniyetten dolayı gizleyerek PYD’nin Munbuç şehrinin işlerini takiple ilgilenen askeri komutanlık, bölgede PYD ve güçlerinin varlığına karşı çıkan, muhalefet ya da ÖSO ile irtibatı veya işbirliği olan, ölmüş yakını bile Daeş’ten akrabası olan herkesi tutuklama emirini verdi bildirdi. 

Bu harekat PYD’nin bölgede uygulamak istediği zorunlu askerlik yasasına karşı çıkan Munbuç ve köylerinin halk protestoları ve grevleri, Türk vatandaşı Kürt asıllı PYD istihbaratında komuta kademesinden Habub suikastı, munbuç Askeri Meclisi başkanı Ebu Adil’in suikast girişimi gibi YPG’deki yabancı komutanların ve Munbuç Askeri Meclisi komutanların suikast girişimleri akabinde başlamıştır.


Bu içeriği paylaş