NSO

Deyrizor kırsallarındaki El-Bâkır Tugayı milisi göçenlerin evlerine dönmeleri için kendilerine katılmayı koşulu koştu.

Deyrizor’daki Esed rejimi güçlerini destekleyen El-Bâkır Tugayı milislerine ait araç ve militanlar

İran Devrim Muhafızları’nın desteklediği El-bâkır Tugayı milisi Deyrizor’un kırsalındaki belde ve köy ehalisinin köylerine dönmelerini engelleyerek Esat rejiminde askerliğe çağrılan oğullarını teslim etmeleri ve gençlerini tugaya katılmarını koştu.

Deyrizor kırsalındaki bir saha kaynağı NSO muhabirine Esat rejimine destek çıkan El-Bâkır Tugayı milislerinin, sivilleri, Tâbiye, Haşam, Marat, Hatle ve Hüseyniye köylerine dönmeleri tüm aile fertlerinin Esat rejimine dönmeleri ve durumlarını düzeltmeleri yanında Esed güçlerinde askerlikten geri kalanların bağlı oldukları askerlik şubesine başvurmaları koşuluyla mümkün olabileceğini bildirdi.

Kaynak kişi ekleyerek o bölgelere 200 aileden fazla döndüğü, oğulları tugaya katıldığı, bir kısmı da zorunlu askerliğe sevkedilmeleri için teslim oldukları, gençlerin tugaya katılırken yerlerinin bölge ve beldeleri içinde olması, dışında olmamasını koştuğu ancak tugayın katılan onlarca genci şehirlerinden uzak diğer Daeş cephelerinin ön hatlara ittiğini bildirdi. 

Kaynak kişi tugayın kontrol ettiği belde ve köylerde Esed ordusundan askerlerin bulunmasına rağmen komutanlarının, başlarında Yasin El-Mayuf, Halid Saffuf El-Meri ve Es’ad Nevvaf El-Beşîr’in o bölgelerde, bölgedeki Esed güçlerinin komutanlarını aşan yetkileri olduğunu ekledi. 

El-Bâkır Tugayı askerleri Komutan Es’ad Nevvaf El-Beşîr’in emriyle mülkiyeti Daeş örgütünden unsurlara ait olmaları bahanesiyle Marat köynde evler yakmışlardı. Tugay unsurları hala Zorunlu Askerlik’ten geri kalma bahanesiyle Deyrizor kırsallarındaki barikatlarda gençleri tutuklamaktadırlar.

El-Bâkır Tugayı Deyrizor ve kırsallarında 850 militan ihtiva eder. İran Devrim Muhafızları güçleriyle sıkı ilişkiler bağlamaktadır. Tugay unsurları Deyrizor, Rakka kırsalları ve Hama kırsallarında bulunmaktadır.

Şehirde Daeş örgütünün varlığına 3 yıldan fazla geçtikten sonra Esed güçleri Deyrizor’u geçen ayın başında ele geçirdi. 

لواء الباقر دير الزور تجنيد الأسد

Bu içeriği paylaş