NSO

RAKKA’DA MAYIN VE BOMBA PATLAMASINDA 200 ÖLÜ VE YARALI, DSG’YE MAYIN İMHADA İHMAL SUÇLAMALARI

Rakka’da mayın temizleme akabinde bir okul

DSG’nin geçen eylül ayının ortasında ele geçirdiğini ilan ettiğinden beri Rakka şehrinde mayın ve küme bombaları batlamasında 200 ölü ve yaralı var.

NSO muhabiri Dr. Ebu Üsama(Rakka Hastaanesi’nde Doktor)’dan aktararak “Hastanenin Rakka şehri semtlerinde patlayan mayın ve küme bombaları sonucunda 153 sivilin hayatını kaybettiğini, 10 sivilin de kritik durumda olduğunu kaydettik” dedi. Bazıları ise Uluslararası Koalisyonu’nun saldırılarının kalıntılarından olan küme bombaları patlamasında, DGS için iki ay önce çekilen DAEŞ örgütünün bıraktığı mayınların ev ve sokaklarda patlaması sonucunda ölenler ise %80’dir. Yaralananların %65’i civarında patlamaya yakınlığı ve yaranın tehlikesinden dolayı hastaneye varmadan can verdiği, kurutarılabilenler ise patlamadan 10 metre uzak olanlar olduğuna da işaret etti. 

YPG’nin kontrolündeki DGS, önceleri sivillerin kendi sorumluluğuyla Mişlib ve Sibahiye semtlerinin ahalisine, mayın nedeniyle men’ edilmelerine bir buçuk ay sonra da diğer şehir ahalisine evlerine dönmeleri için izin verdi.

DGS daha önce Rakka şehri etrafındaki barikatları aracıyla mayın temizlenene kadar şehre girişi yasakladığını ve bulunan 10000 mayının temizlenmesi için en az 6 ay gerektiğini duyurdu.

RAKKA SİVİL TOPLULUĞU aktivistleri tarafından NSO’ya nüshasını gönderilen bir açıklamada DGS’yi mayın temizleme konusunda ihmalle suçladığını, Uluslararası Koalisyonu ve uluslararası kuruluşlarına daha fazla can kaybı yaşanmaması için mayın temizleme işlemini hızlandırmaları, DGS’nin temizleme işlemlerinde gecikme nedenlerine dair tarafsız bir uluslararası soruşturma açılmasını ve sorumluları aksatmak suçundan cezalandırılmaları için talepte bulunduklarını ifade etmektedirler.

Mayın Temizleme Ekipleri sivillerden karşılık olarak para almaktadır
Rakka ahalisinden M.H. adlı kişi NSO’ya evi ve dükkanının keşfi için Mayın Temizleme Ekipleri’ne 600 Dolar’dan fazla para ödemek zorunda kaldığını, yoğun talep ve ilkel cihazlarla çalışan yalnızca beş ekipin olmasından dolayı da bir aydan fazla beklemek zorunda kaldığını ve keşfin tam bir gün sürdüğünü aktardı.

Ebu Huzeyfe ise DGS’ye bağlı Rakka Yerel Meclisi’nin enkazı taşıma ve mayın keşfi yaptığını duyurmasına rağmen bir kardeşinin şehir ortasında bir mayın patlamasında öldüğünü söyledi. 

DGS’nin resmi Facebook sayfasında ilan ettiğine göre ekim ayı sonunda enkaz taşıma ve yol açma çalışmalarına başladığını duyurdu. Uluslararası Koalisyon tarafından ağır makineler ve DGS militanlarının eşlik ettiği mühendislik alanında uzman 3 ekip verildikten sonra yapılan ilandan birkaç gün sonra çalışmalar nedensiz durmuştur.

DGS’nin aksatma ve ihmali sonucunda kışın da gelmesiyle birçok sivilin yaşam koşullarının olmadığı mülteci kamplarından kaçarak evine dönmek zorunda kalmıştır. 

 


Bu içeriği paylaş