NSO

DEMOKRATİK BİRLİK PARTİSİ’DAN RAKKA GENÇLERİNE ZORUNLU ASKERLİK

Öz Yönetim Güçleri tarafından Halep’in kuzey kırsallarındaki Ayin El-Arap’(Kobani)ta zorunlu askerlik yaptırılan askerlerin eğitim mezuniyeti

PYD’nin DEMOKRATİK ÖZ YÖNETİMİ Çarşamba günü Rakka batı kırsallarındaki TABAKA şehrine bir genelge çıkararak zorunlu askerlik getirmiştir.

Genelgede TABAKA, CİRNİYE VE MANSURA köy ve beldeleri, 2012’den önce buraya yerleşen ile halihazırda bu bölgelerde ikamet eden Rakkalıların 1990-1999 doğumlu olanların Sivil Savunma Görevi Merkezine müracaat etmeleri gerektiğini yazmaktadır.

Öz Yönetim bu genelgenin resmi bildiri sayıldığı ve geçen maddelerin kapsamına girenlerin 13.12.2017 tarihinden itibaren Sivil Savunma Görevi Merkezine müracaat etmeleri gerektiğini yazmaktadır.

NSO muhabiri YPG’li gizli bir kaynaktan Öz Yönetim görevinin yakalananlar için süresi tam 1 yıl, gönüllü katılanarın ise 9 aya düştüğünü ifade etti. Rakka’nın kuzeybatısındaki KARAKUZAK Merkezi’ndle 30 günlük eğitimden sonra Suriye’nin Cezire bölgesinin çeşitli yerlerine dağıtılmaktadır. Muaf olanlar ise Öz Yönetim kurumlarında çalışanlar ile tek çocuk olanlar, öğrencilere ise 3-6-12 ay arasında tecil verilmektedir.
 

Karar DSG’nin Rakka’yı tamamen ele geçirdikten sonra verilmiştir. Daha önce ise kuzey şehir ve beldeler; Tel Abyad, Sülük ve Ayin İsa ile köylerinde geçerliyken Rakka’nın tümünde geçerli hale gelmiştir.

PYD GÜÇLERİNİN ÇIKARDIĞI RAKKA İLİNDEKİ ZORUNLU ASKERLİK GENELGESİ


Bu içeriği paylaş