NSO

PYD İSTİHBARATI DEYRİZOR KIRSALLARINDA BAKKARA TABURLARI İLE ÇATIŞTI VE 4 Askerini TUTUKLADI

Bakkara Taburları Komutan Ve Askerleri DGS’ye Bağlı Deyrizor Askeri Meclisi’ne Katılma İlanı Anları- Ağustos 2017

PYD’ye bağlı askeri istihbarat unsurları dün Çarşamba akşamı Bakkara Taburları’nın kontrolünde Deyrizor’un doğu kısallarındaki köylere baskın düzenleyerek çatışmalar sonucunda 4 askerini yakaladı.

NSO muhabirinin aktardığı bilgiye göre silahlı PYD istihbarat devriyesi DSG’ne bağlı Bakkara Taburları’nın elindeki Cedid Bakkara ile El-Dahle köylerine baskın yaptı ve yaralanmalar yaşanmadan biten çatışmalarla isimlerine ulaşılan 4 unsurunu yakaladı.

Kimliğini açıklamayan Bakkara Taburları’ndan bir kaynağın NSO muhabirine verdiği bilgiye göre tutuklamaların DSG’ne bağlı Deyrizor Askeri Meclisi ile Bakkara Taburları arasındaki eski anlaşmazlıklardan kaynaklı olduğunu tercih etti ki Bakkara Taburları Meclis’ten ayrıldığına 3 ay geçmesine karşın DSG’ya bağlı kaldığından DSG ayrıldığını duyurmasını hala engellemektedir.

Muhabirimiz ekleyerek anlaşmazlık nedeninin Meclis’in “Bakkara Taburları”nı askeri emirlere karşı gelmek, Fırat kuzeyinde batı kırsallarda çoğu Bakkara aşiretinin yaşadığı köy ahalisine kolaylık sağlamak ve Askeri Meckis’in izni olmadan köyden göçenlerin tekrar köye dönmelerine izin vermek ile suçlamasıdır.

NSO muhabiri, DGS’nin Meclis’ten ayrılan Bakkara Taburlarının silahlarını almadan kontrol ettiği köylerdeki faaliyetlerini durdurduğuna dikkat çekti.

DGS daha önce Bakkara Taburları Başkanı Yasir El-Dahle ve 4 yardımcısını askeri emirlere karşı gelmekten tutukladı ve YPG’nin DGS komutanları ile Bakkara Taburları’nın komutanları arasındaki görüşmeler sonucu ekim ayı başında serbest bırakmıştır.

Bakkara Taburları 15 Ağustos 2017’de Yasir El-Dahle’nin Suriye Muhalefet ve Devrim Güçleri Ulusal Koalisyonu eski başkanı Ahmed El-Carba’ya bağlı EL-NUHBE KUVVETLERİ’nden ayrılması akabinde kurulup Ebu Havla komutanlığındaki Deyrizor Askeri Meclisi’ne katıldıysa da daha sonra ayrılmıştır. Bakkara Taburları’nın eylül ayında doğu Deyrizor kırsallarındaki DAEŞ’i kovmada en önemli rol sahibiydi.
 


Bu içeriği paylaş