NSO

PYD Partisi yetkilileri Halep kırsallarından göç ettirdiği ahaliyi Afrin’de Dolaşma Kartı alma işlemlerini zorlaştırmaktadır

YPG kontrolündeki Afrin ve kırsallarındaki bölgelerde Dolaşma Kartı taşıyana ikamet izni verilmektedir.

PYD Öz Yönetim’i yetkilileri son haftalarda PYD altındaki Afrin ve kırsallarına gelen göçmenlerin Dolaşma Kartı almada takip edilen güvenlik tedbirlerin seviyesini yükseltmiştir. 

NSO Afrin muhabiri PYD altındaki Afrin ve kırsallarında Dolaşma Kartı almak artık 1 yıl bölgede ikamet hakkı vermesinin koşulu olan Güvenli Çalışma’yı geçmekle mümkün olmaktadır.

PYD kontrolündeki tüm bölgeler ve Afrine idari olarak bağlı olmayan bölgelerin ahalisinin Afrin ve kırsallarında ikamet etmelerine izin verilmeleri için bu kartı almalıdır. Ayrıca Afrin’e Halep kırsalları ve İdlip’teki sürekli saldırı ve askeri çatışmalardan kaçanların göçüp ikamet maksatlı gelenlerin bu kartı almaları zorunlu olmuştur. Bu bölgeler arasında PYD’nin 2016 yılında muhalefet ve DAEŞ ile çatışmaları sonucu ele geçirdiği ve ahalisinin dönmesine izin vermediği Tel Rifat ve köyleri, Harbel, Minneg, Meranaz, Malikiye, Şeyh İsa belde ve köyleri ve Halep’in kuzeyindeki tüm Arap bölgeleri, ile Afrin’li olup nüfus kaydını başka yerlere aldıranlara da bu zorunluluk getirilmektedir. Muhalefet yanında savaşan veya böyle bir akrabası olanlar bu karttan mahrum edilmektedir. 

Dolaşma Kartı, Kefil sisteminden farklıdır. İlki geldiği bölgenin önemi olmadan Afrin veya bağlı bölgelerinde ikamet etmek isteyen herkese verilirken, Kefil sistemiyle belli bir kişinin ziyaretine Afrin’e gelenlere uygulamaktadır. 

Bu kartı alabilmek için talep sahibinin Komin’e başvurup mühürledikten sonra bölgedeki Asayiş noktalarına veya bölgenin bağlı olduğu İdari Birlik’e sevk edilip son karar orada alınmaktadır.

Adını gizlemeyi tercih eden biri bu tecrübeyi yaşayarak bize bilgi verdi. Bu kartı almak isteyen El-Mahmudiye Şubesi’nde ince soruşturmaya tabi tutulup sorgu yapan kişinin ailesi hakkında bilgiler alır, dayı ve amcaları, eş/kocanın bilgileri, tutuklanana sorulan sorular arasında siyasi görüş ve devrim başlarında Esed rejimine karşı gösterilerde katılması sorulmaktadır. 

bir yıldan fazla süre önce YPG’nin köyü ele geçirdikten sonra ahalisinin dönmelerine izin vermediği idari olarak Mare’e bağlı Tel Kırah köyü ahalisinden başka biri NSO muhabirine verdiği bilgiye göre Afrin’e bağlı Celbel köyünde ikamet edebilmeye devam etmesi için Dolaşma Kartı almak zorunda olduğunu ifade etti.

Muhabirimiz Afrin köyleri ahalisinden bir siville görüşme sağlayarak edindiği bilgiye göre, köyüne o kartı almadan dönmesinin ailesiyle Halep’te yaşadığı sürelerde babasının nüfus kaydını yıllar önce Halep’e alması nedeniyle mümkün olmadığını ve bunun Öz Yönetim gözünde bölgeye yabancı sayılmasına neden olmuştur.

Bana yardım etmesi için komin’e müracaat ettiğinde kişisel bilgilerini bir kağıda yazıp Komin başkanı ve iki üyesi imzaladıkları ancak Asayiş’e geldiğinde gayrimenkul ya da arazi mülkiyeti göstermeden kağıdı teslim almayı kabul etmeyeceklerini ancak kendisinde ne 35 yıl önce babasının yaptırdığı evin bile ne de ailesinin mülkiyetlerini kayıt ettiremediklerinden böyle bir belgeye sahip olmadığını ekledi. 

PYD kontrolündeki bölgeleri uyguladığı Kefil Sistemi aracıyla ziyaret etmek isteyen sivilleri zorlamaktadır. Ancak durum zorlamayı aşıp Parti’nin kontrolündeki güvenli bölgelere de Tel Rifat ve kırsalları gibi yerlere dönmelerine izin vermemektedir.

 

عفرين إقامة وحدات حماية الشعب حزب الاتحاد الديمقراطي ريف حلب YPG pyd EFREN aleppo

Jwan Abdo

Afrin Muhabiri

Bu içeriği paylaş