NSO

PYD konseyleri mültecilerin Kefalet alabilmeleri için sahte kira sözlemeleri satmaktadır

Haseke Ğuveyran Mahallesi

Haseke’de NSO muhabiri Öz Yönetim Ğuveyran mahallesinde Yerel Konseyi’nin mültecilerin PYD kontrolündeki bölgelere girmek için kullandıkları sahte kira kontratları sattığını tespit etmiştir. 

Mahalle sakinlerinden Ebu Halil 8 eylül’den itibaren aralık ayına kadar tanesi 500 SL (11 DOLAR)’a satılan sözleşmelerin 4000’den fazla olduğunu ifade etti.

Ebu Halil ekleyerek mültecilerin bölgeye giriş yapıp ikamet etmeleri için kefaleti sağlaması ancak bir kira sözleşmesini mahalle meclisine ibraz edip en az 100 bin SL (215 Dolar) karşılığında alınabilmesi mümkün iken mültecilerin çoğu simsarlara 25-50 bin SL ödeyip daha kolay bir şekilde almaya başvurmuştur.

Komin ya da mahalle meclisi Öz Yönetim’in idari olarak en küçük toplum birliği olup 5 üyeden oluşan birlikler Yerel Konsey’i oluşturmakta ve birbirine Dar El-Şa’b(Halk Evi) ile bağlanarak Haseke’nin kuzeyindeki ‘Amuda şehrindeki Avukat Hakem Hulo başkanlığındaki Rujava Yasama Konseyi’ne bağlıdır. Rujava Batı Kürdistan’ın Kürtçe’deki karşılığı olup PYD’nin kontrolündeki bölgeleri kapsamaktadır.

Ğuveyran mahallesi 60 bin nüfusu vardır. 4 bini doğu ve batı Deyrizor ile Rakka’dan bir kısım mülteciler oluşturmaktadır. Göç DSG’nin 8 eylül’de doğu ve batı Deyrizor’u ele geçirme operasyonu başlaması ve eş zamanlı olarak aynı bölgelere Rejim’in de ele geçirme amaçlı operasyonuna başlamasıyla başlamıştır.

Multeciler Komin’lerin tecavüz ve kötü kullanmalarından şikayetçidir. Mahalle 5 Komin’den oluşup görevleri arasında ahaliye yakıt, ekmek, gaz vd. sağlamak yanında zorunlu askerliğe çağrılanları tebliğ etme, mahalelilerin Öz Yönetim’e bağlılığı hakkında rapor düzenleme ve bu meclislere başvurmadan herhangi bir işlem ya da kira sözleşmesi yapmak mümkün değildir.

Göçmenler Haseke’de çoğu kendilerine tahsis edilen kamp ile birkaç bölgeye dağılmıştır. Bariz kamplar Recm El-Sılebi, El-Sed, Mebruke, El-Hevl, Kana kamplarıdır. Diğerleri ise açık yerlerde kalmak zorundadır ki PYD mültecilere yardım etmek ve askeri barikatlardan geçişlerinin hızlandırılmasını amaçlayan ahalinin girişimlerini reddetmiştir.
 


Bu içeriği paylaş