NSO

ESED GÜÇLERİ EBUZUHUR ASKERİ HAVALİMANI’NA BİR KM UZAKLIĞINDADIR. SERAKIP VE MA’AARETÜ’N-NÜMAN’DA ZAYİAT VAR!

Ebuzzuhur Askeri Havalimanı Girişi- kasım 2017 Anadolu Ajansı

Esed güçleri İdlip’in doğu kırsalındaki Ebuzzuhur Askeri Havalimanı’na ilerlemeye devam ederken 10 köyü daha ele geçirip havalimana 1 Km uzaklığına gelmesi İdlip’in doğu ve güney bölgelerine sivil zayiat veren saldırılar eşliğinde gerçekleşmektedir.

İdlip NSO muhabiri, Esed güçlerinin bugün Çarşamba günü İdlip’in doğusunda bulunan Cıb Ebyad, El-Aziziye, El-Adiliye, Ra’s El-Ayin, Resm Niyas, Mebus, Resm EL-Cahş, El-Oca, Resm El-Burc, Üm Tamah, Resm El-Haşuf, El-bubedr, Kulet El-Bubedr, Baya’a El-Kebire, Baya’a El-Sağira, Re’ife köyleri vd. köyleri, çekilen Tahriru’ş-Şam Heyeti unsurlarıyla çatışmalardan sonra ele geçirdiğini söyledi.

Bu gelişmeler, dün Salı günü yabancı milislerin desteğiyle Esed güçlerinin Ebuzzuhur Havalimanı güneyindeki bazı köyleri; Istablat, Zafar Sağir, Zafar Kebir, El-Hirebe, Rebi’at Bernan, Tahriru’ş-Şam ile çatışmalardan sonra , beşeri ya da maddi zayiatın iki tarafta da bilgisi olmadan, ele geçirdikten sonra olmuştur. 

Muhabirimiz yerel kaynaklardan aktararak doğu kırsaldaki Serakıp şehrine Rus savaş uçaklarının düzenlediği 6 saldırı sonucu aralarında biri çocuk 2 sivilin öldüğü ve 3 sivil yaralandığı, benzer saldırılarda İdlip’in güneyindeki Ma’arret El-Niman’da bir sivil öldüğünü aktardı.

Muhabirimiz, göç hareketinin havalimanı ele geçirmek amaçlı süren Esed güçleri ve milislerinin askeri hamlesi ile bölgeye yoğun Rus saldırıları arka planında Ebuzzuhur Havalimanı etrafında ve yakınlarındaki köy ve beldelerde hala sürdürdüğüne vurgu yaptı.

Askeri kaynaklar NSO’ya Esed güçlerinin İdlip’in güney kırsalındaki askeri hamlesini durdurup Asitane görüşmelerinin en önemli çıktılarından Çatışmasızlık anlaşmasına uyması ancak Ebuzzuhur Havalimanı’na varıp tümünü ele geçirdikten sonra mümkündür.

Esed güçlerinin İdlip kırsalındaki ilerlemeleri bitişik Halep güneyindeki El-Hıs dağı bölgesindeki yaşadığı çatışmalarla eş zamanlı olarak sürdüğü, bölgeye yakın Ebuzzuhur Havalimanı’nı Rejim’in ele geçirmesi durumunda Halep’in güney kırsalında kalan bölgenin tamamı askeri mıntıka olmasından korku duyulmaktadır.

سوريا ادلب قوات الاسد سراقب تحرير الشام روسيا غارات استانة قرى ابو الظهور

Bu içeriği paylaş