NSO

İdlip Kırsalına Düzenlenen Rejim Saldırılarında Geçici Hükümet Bakanlarından Biri İle Basın Mensupları Yaralandı, Siviller Arasında Ölü Ve Yaralılar Var!

İdlip’in güney kırsalındaki Han Şeyhun’daki Sivil Savunma gönüllüleri Esed güçlerinin şehre düzenlediği saldırıda yaralan bir çocuğa ambülanstaki ilk müdahale

Doğu ve Güney kırsalları çatışmaları devam ederken eş zamanlı olarak İdlip ilinin birkaç bölgesi Esed güçlerinin hava ve top saldırılarına maruz kalması sonucu Suriye Geçici Hükümet Sağlık Bakanı ve 4 basın mensubu yaralanırken siviller arasında ölü ve yararılar bulunmaktadır.

NSO İdlip muhabiri, Suriye Geçici Hükümet Sağlık Bakanı Dr. Firas El-Cundi, Esed güçlerinin İdlip’in Ma’arretü’n-Nüman şehrine düzenlediği saldırıda orta derecede yaralandığını söyledi.

İdlip ilindeki Sivil Savunma, savaş uçaklarının C8 füzeleriyle Ma’arretü’n-Nüman’daki sivillerin evlerini hedef alması sonucu bir ilk yardım personelinin hayatını kaybetmesi ve aralarında Sağlık Bakanı 7 sivilin yaralandığını duyurdu. 

İdlip’in güneyindeki Han Şeyhun şehrine düzenlenen benzer saldırılarda bir kadın öldü, 2 çocuk yaralandı ve gayrimenkullerde maddi zarar meydana geldi.

Saldırılar, Özgür Suriye Ordusu gurpları ile İslami Taburlar’ın başlattığı ve Tahriru’ş-Şam Heyeti’nin katılmadığı ve Hama ile İdlip illerinde ilerleme kaydedildiği “Zulmü Reddetmek” ile “Allah zafere ulaştırmaya gücü vardır” adlı iki operasyona eş zamanlı olarak sürmektedir.

İdlip Hama’nın kırsalındaki çatışmalara eş zamanlı olarak Rejim’in düzenlediği saldırılarda 4 saha basın mensubu yaralandı; Suriye Gazeteciler Birliği’ne göre El-Cisr Tv Hama kırsalı muhabiri Abdulkadir El-Abdo, Halep El-Yevm Tv muhairi Hüseyin El-Tevîl, Kasiyûn Ajansı muhabiri Abdulkadir El-Bekri, aktivistlere göre de Bevabet Hama muhabiri Bilal El-Ğâvi de yaralanmıştır.

Çatışmalarda Esed güçlerinden birkaç ölü ve 15 tutsak düştü. Diğer taraftan El-Şam kolordusu’nun bir komutanı, El-Nasr Ordusu’nun da bir komutan ile El-izze Ordusu’ndan bir savaşçı hayatlarını kaybetti.

Operasyonlar İdlip doğusundaki Ebuzzuhur Askeri havaalanı önlerine kadar ulaştığı Rejim güçleri ve milislerinin Rus uçaklarının hava desteğiyle İdlip ve Hama illerinin kırsallarına başlattığı askeri hamlesi akabinde, havaalanı işgal etmesi ile İdlip’in güney kırsalın tamamı kuşatılmış askeri bölge haline gelmesi korkuları içinde başlaması başladı.

 

سوريا ادلب حماه قصف ضحايا روسيا تركيا ايران داعش الاسد هتش قسد خان شيخون

Bu içeriği paylaş