NSO

MENBİÇ’TE GREV VE TERS YÜRÜYÜŞ, AŞİRETLER ARAP OLUŞUMUNUN ROLÜNÜ ETKİNLEŞTİRİLMESİNİ TALEP EDİYOR

PYD yandaşları şehrin yaşadığı son protestolara karşı olarak yürüyüşte

Şehrin kontrolünü eline alan PYD elinde tutuklanan iki gencin öldürülmesini protesto amaçlı şehir aktivistleri ve ahalinin başlattığı çağrılara uyarak PYD karşıtı D. Halep Menbiç şehri ahalisi şehir semtlerinin çoğunda genel grev yaptı. 

PYD’DE tutuklu iki gencin cesetleri ahali tarafından bulunması sonrasında canilerin teslim edilmesi ve parti birimlerini birbirinden ayrılmasını talep etmek üzere dün Cumartesi şehrin kuzeyindeki El-Kersan köyünde Menbiç şehrinin önde gelenlerinin toplanması akabinde El-Kerame adı altında grev ilan edildi.

NSO muahbirine göre toplantıya Menbiç’in tüm aşiretlerinin temsilciler Menbiç’e bağlı El-Kersan köyünde toplanarak Facebook El-Bubna Aşireti resmî sayfasında paylaşılan nihai açıklamayı video kaydı olarak ilan ederek PYD’nin gençlerin katillerini teslim etmeleri, tutuklama ve suikast operasyonlarının sorumlusu olarak İstihbarat Birimi’ni birbirinden ayırması ve tüm birimlerini yeniden yapılandırılmasını talep etti.

Toplantıda önde gelenlerden El-Busultan aşireti adına Şeyh Bekrûrî, El-Bubna aşireti adına Muhammed Hayır El-Mâşî, Benî Said aşireti adına Hammade Bey, El-Cîs aşireti adına Mahir El-Cisi, El-Ğalaz aşireti adına Muhammed Hınezıl konuşma yaparak isteklerinin açıklama tarihi itibariyle 3 gün içinde yerine getirilmesini talep etti.

Muhabirimiz ekleyerek, toplantıya Esed Rejimi’nin büyük destekçileri başta İsmail El-Rebî, Muhammed Hayır El-Maşi milletvekilleri gibi bölgenin bariz isimlerinden, Hassun El-Denden, El-Kersan köyü El-Bubna aşireti önde gelenlerinden Mecd El-Denden, rejimin bölgede yürüttüğü uzlaşma süreçlerinin yetkililerinden Muhammed Nur ve Mucib El-Denden katıldığını belirtti.

Silahlı Unsurların Eşliğinde PYD (Demokratik Birlik Partisi) Yandaşlarının Ters Gösterileri 

Menbiç’te çıkan PYD karşıtı gösterile ve bugün yapılan greve tepki olarak, PYD yüzlerce destekçisini çıkartarak partinin militanları eşliğinde Menbiç şehrini dolaşarak Türkiye karşıtı sloganlar ve pankartlar kaldırarak parti muhaliflerini Türkiye hükümetinin ajandalarını uygulamakla suçladı.

PYD Öz Yönetimi bir açıklama yaparak Menbiç ahalisinin kaos oluşturmak amacıyla Türkiye ve Suriye rejimlerinin uygulamalarını protesto amaçlı grev yaptıklarını söyledi.

Diğer yandan PYD yanlısı haber sayfa ve siteleri Menbiç’te grevin olmadığını, şehirdeki çarşı ve ahalinin hareketlenmelerinin normal olduğu ve şehrin herhangi bir protesto eylemi yaşamadığını ifade etti.

 

Menbiç Aşiretleri PYD’nin Şehri Teslim Etmesini Talep Etmekte

Dün akşamki toplantı sonunda çıkan açıklamada Menbiç aşiretleri Menbiç halkını temsil etmediğinden Yasama Konseyi’nin yapılandırılması, Yönetim Kurulu’nun tamamının yapılandırılması, yolsuzluk üzerine kurulan mahkemenin de yapılandırılması ile Menbiç’li mahpusların herhangi bir bölgeye nakledilmesini engellenilmesini talep etti.

Aşiretler açıklamanın sonunda PYD ‘ya bağlı İstihbarat ve Emniyet gibi birimlerin güvenlik dairelerinin hepsinde Arap oluşumunun rolünü etkinleştirilmesi, PYD cezaevlerindeki tutuklu Menbiç’lilerin sonunu keşfetmek ve ziyaret edilmelerine izin verilmesi amacıyla aşiret önde gelenlerinden bir heyet oluşturulduğunu ilan etti.

NSO muahbiri, Menbiç şehri aşiretlerin önde gelenlerinin toplanması akabinde PYD’nin slihlı örgütü YPG’nin askeri konvoyu Menbiç şehrinin sokaklarını dolaşması ahali tarafından kabul edilemeyen ve kışkırtıcı bir durum sayıldığı ve gerginliğin devam etmesi durumunda iki taraf arasında yakın bir çatışmanın çıkacağı ikazını verdiğini, PYD ise aşiretlerin açıklamasındakilerini reddettiğini söyledi.

Menbiç ahalisi geçen Çarşamba günü Karakuzak köprüsü yakınında Kabir İmo ve Harfan köyleri arasında PYD militanlarının 15 gün önce tutukladığı iki gencin (Muhammed Ömer El-Ceri 25 yaş, Abbud Hüseyin El-Mihnan 23 yaş)işkence izleri taşıyan cesetlerini buldu.

Bu olay sonrasında Menbiç şehri sokaklarını dolaşan gösterilere şahit oldu. gösterilere DSG’ye bağlı teşkilatların üyeleri olan bölgenin ileri gelenlerinden ve Esed rejiminin büyük yandaşlarından katılanlar oldu. Gösterilerde Menbiç ahalisinin daha önce de emri vaki rejimlerine Esed, DAEŞ’e karşı düzenlediği grevleri bu defa PYD karşıtı olarak düzenlemelerine çağrıldı.

 

سوريا حلب منبج إضراب الأسد روجآفا قسد مجلس منبج العسكري التحالف روسيا تركيا

Bu içeriği paylaş