NSO

PYD İSTİHBARATI HASEKE’DE ESED REJİMİ MUHALİFLERİNİ TUTUKLADI, DSG’DE BULUNAN ARAPLARI ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETMEKTE

PYD’ye bağlı HAT Terörle Mücadele Güçleri’nden unsurlar Ayne’l-Arab (Kobani) şehrinde – Hawar Haber Ajansı

PYD istihbaratı militanları bir hafta önce başlattığı tutuklama hamlesi kapsamında Haseke’nin güneyinde PYD’ye bağlı DSG’nin kontrol ettiği köylerden Esed rejimi karşıtı ve daha önce ÖSO’na katılmış birilerini tutukladı.

NSO muhabiri: 4*4-Pikap 4 araçla PYD istihbaratından maskeli bir grup geçen Pazar akşamı Haseke’nin güneyindeki El-Şeddadi şehrine bağlı Acace köyüne baskın düzenleyip birkaç evi sararak DSG’nin 2016 şubat ayında köyü ele geçirdiğinde rejime muhalif oldukları sürece herhangi bir cihetten herhangi bir şeye maruz kalmayacakları ahdini verdiği Esed rejimi muhaliflerini tutukladı. 

Muhabirin açıklamasına göre, PYD istihbaratı (Esed rejimi karşıtı) Aziz De’as El-Deri’yi evini sardıktan sonra tutukladı, o esnada diğer militanlar Halid Dehham El-Deri’nin de evini sarıp tutukladı, Köy ahalisine göre Dehham tarafsız olduğu ve herhangi bir tarafa mensup olmadığı bilgisi aktardı. 

Muhabir: PYD militanları Aziz ve Dehham’ı alıp Haseke ana yoluna koyulurken (121. Alay) El-Melebiye Alayı DSG’ya bağlı bir noktada durduklarında DSG’ye bağlı bölge ahalisinden Arap unsurlar bölgenin ahalisinden 2 kişinin tutuklandığını görünce takip etmişlerdir.

Muhabir: PYD istihbaratı Arap unsurları (El-Baggara aşiretinden) noktalarına çekilmemeleri ve tutukluları istemekten vazgeçmemeleri durumunda öldürmekle tehdit ederek yoluna Haseke şehrindeki El-Nasıra semtindeki İstihbarat Karargahı’na doğru devam etti. Birkaç gündür başlayan tutuklama hamlesinde tutuklanan sayısı 8’e ulaştı ve akıbetleri hakkında bilgi yoktur.

PYD Askeri İstihbarat Birimi 23 ocak Pazartesi günü başlayan baskın ve tutuklama hamlesi Haseke ilinin güney belde ve köylerinde Esed rejimi muhalifleri ile eski ÖSO (Arap) mensuplarını hedef alarak devam etmektedir.

PYD’nin tutuklama hamlesi, daha önce DSG’nin DAEŞ ile çatışmalarından sonra ele geçirdiği bölgelerde güvence verdiği eski rejim muhaliflerini hedef alması, Türkiye’nin ÖSO birliklerinin katılımıyla başlattığı ve Halep kırsalında PYD kontrolündeki Afrin’i ele geçirme amaçlı ZEYTİN DALI HAREKATI’na eş zamanlı olarak düzenlenmektedir.


Bu içeriği paylaş