NSO

PYD MİLİTANLARI HASEKE KIRSALINDA GÜVENCE VERDİKLERİ MUHALİFİ TUTUKLADI

Esed Rejimi Muhalifi Muhammed Salih El –Deri

PYD istihbaratı militanları bugün Çarşamba Haseke güneyinin belde ve köylerine yeni tutuklama baskınları düzenleyerek Esed rejimi muhalifleri ile eski ÖSO mensuplarını hedef alması iki hafta önce düzenlediği tutuklama hamlesinden sonra gelmektedir.

NSO Güney Haseke muhabiri: PYD istihbaratı militanlarının güney Haseke’nin El-Şeddadi şehrine bağlı Acace köyüne basın düzenleyerek mühendis Muhammed Salih El-Deri’yi (29 yaş) evini sararak tutuklayıp köy ahalisini korkutmak ve müdahale etmelerini engellemek amacıyla canlı mermiyle ateş açtı. 

Muhabire göre Muhammed Salih Esed rejiminin güney Haseke’deki en bariz muhaliflerindendir. Eskiden Suriye Devrimi Mütevelli Heyeti Haseke ofisinde üyeydi ve DSG DEAŞ örgütüyle çatışmaları sonucunda 2015 şubat ayında bölgeyi kontrol altına aldığında “siyasi faaliyetleri Rejim karşıtı olduğu” sürece zarar gelmeyeceği sözünü verdiği isimlerin arasındadır.

Muhabirin eklediği bilgilere göre, PYD istihbaratından başka militanları aynı köye baskın düzenleyip Esed rejimi muhaliflerinden Aziz Daas El-Deri ile köy hemşehrilerine göre tarafsız ve herhangi bir tarafa meyli olmayan 57 yaşındaki Halid Dehham El-Deri adlı kişileri tutukladı.

PYD’nin Esed rejimi muhalifleri ve eski ÖSO mensuplarını tutuklamak amacıyla Arap unsurunun yoğunlaştığı güney Haseke bölgelerinde düzenlediği bu tutuklama baskınları, PYD’nin Halep kırsalında PYD kontrolü altındaki Afrin bölgesini ele geçirmek hedefiyle Türkiye'nin başlattığı ve ÖSO birliklerinin de katıldığı ZEYTİN DALI HAREKATI adlı askeri operasyonlara eş zamanlı olarak gelişmektedir.

pyd pkk YPG تركيا سوريا غصن الزيتون معارضة معتقل عفرين اعتقال إرهاب داعش قسد

Bu içeriği paylaş