NSO

İDLİP KIRSALINA DÜZENLENEN SALDIRLARDA SİVİL ZAYİAT, BİNNİŞ AHALİSİ KURTULUŞ HÜKÜMETİ KARAKOLUNA SALDIRDI

Kurtuluş hükümeti’nin İdlip kırsalındaki Binniş Karakoluna Saldıran Siviller.

Esed rejimi uçaklarının doğu İdlip kırsalına düzenlediği saldırılarda siviller arasında 2 ölü ve 3 yaralı düştü. Binniş ahalisi Serakıp şehri ahalisiyle dayanışma ve askeri birlikler ile Tahriru’ş-Şam Heyeti’nin desteklediği Kurtuluş Hükümeti’ini kınama gösterisi düzenledi. 

NSO muhabiri: Esed rejimi uçaklarının İdlip doğusundaki El-Ğadfe beldesine saldırısında 1 sivil, Ma’r-Debse beldesine benzer saldırıda 1 sivil daha hayatını kaybetti.

Rus savaş jetleri Cisre’ş-Şuğur şehrinde bir yerleşim semtine 4 saldırı düzenledi. Bombardımanda 3 sivil yaralandı. Han El-Sibl beldesi ise rejim uçaklarının attığı 3 patlayıcı varille saldırıya uğradı. 

Savaş jetleri bugün İdlip’in doğu kırsalının çoğunu hedef aldı ancak El-Rasafe ve Meharim köyleri, Serakıp şehri, Tel Merdih, ve Han El-Sibl beldeleri, Cercenaz, Kefer Amim, Şeyh İdris, El-Nabrîs bölgelerine yoğunlaştı.

Rus saldırılarının doğu İdlip kırsalına son iki günde düzenlediği saldırılar sonucunda Kefer Amim, Şeyh İdris ve Reyyan köylerinin ihtiyaçlarını karşılayan ve 20 bin kişiye hizmet veren Kefer Amim köyündeki su şebekesi hizmetten çıktı.

Aktivistler: idlip güneyindeki Maaret el-Numan şehrine varan yolların çoğu, önceden Serakıp, Han el-Sibl, Bâbile, El-Ğadfe, Cercenaz ve Ma’saran şehirlerine varan, savaş uçaklarının hedefi olmasından tehlikeli ya da kesilmiş olduğundan selametleri için batı ara yolları kullanmaları gerekmektedir.

Eş zamanlı olarak, Binniş halkı Cuma namazı akabinde gösteri yapıp birlikleri ve rejim güçlerine karşılık vermemelerini ve Tahrir el-Şam Heyeti tarafından desteklenen Kurtuluş Hükümeti’ni kınadı.

Gösteriye katılanlar, bölge birliklerinin tümünü Serakıp şehri doğusundan ilerleyen rejim güçleri karşısında durmamakla suçlayıp silahlarını savaşmaları için ahaliye teslim etmelerini talep etti.

Göstericiler, Kurtuluş Hükümeti’ne bağlı şehir karakoluna saldırıp karakol kapısındaki Heyet pankartlarını yırtarak şehir girişinde Suriye Devrimi bayrağını kaldırdı. 

Serakıp şehri, onlarca hava saldırısına uğrayarak onlarca sivil zayiat verdi ve halkının çoğu göçtü; NSO muhabiri: şehirin %80’i göçmesi ve askeri birliklerin şehir içindeki varlığının neredeyse yok olmasıyla şehir tamamen boş gibi göründü.

Rejim güçleri askeri Ebuzzuhur havaalanı batısındaki köylerden bir kısmını ele geçirdikten sonra Serakıp’ın doğusundaki Tel Tûkan ve İslamîn köylerine doğru ilerlemeye çalışmaktadır ki bu köylerin eline geçmesi durumunda Serakıp şehrine 10 Km mesafede olacaktır.

سوريا ادلب حلب قوات الاسد حكومة الانقاذ قصف غارات مظاهرات هيئة تحرير الشام المعارضة روسيا

Bu içeriği paylaş