NSO

RUSLAR KAMIŞLI’DA NE YAPAR, ŞIMARIK ÇOCUĞU MUHAMMED EL BİNİYYAN KİMDİR?

Kamışlı’daki Rus heyetinden şahsiyetler, PYD’nin düzenlediği Kamışlı Yerel Meclis seçimlerinin bir merkezini ziyaret ederken- Rok Online

Haseke kırsalındaki Kamışlı şehrinin çoğu mahallesi Demokratik Birlik Partisi PYD’nin kontrolündeki Öz Yönetim yönetimi altındayken Esed rejimi güçleri en önemlisi Güvenlik Karesi Bölgesi ve havaalimanı olduğu şehrin bazı bölgelerini kontrol etmektedir.

İki tarafın şehirdeki kontrol bölgelerinin karışması birkaç sorun yaratmış ve Ağustos 2016’da gelişerek günlerce süren çatışmalara kadar gitmesi akabinde Rus heyet, Kamışlı Havaalanı'na vararak iki tarafın arasını düzeltmesiyle Rus güçlerinin şehirdeki ilk etkin varlığınu oluşturmuştur.
 

*Rusların Kamışlı’daki Varlığının Başlangıcı Ve Havaalanı Yakınında Bir Merkez İnşa Etmeleri

Rusların Kamışlı şehrindeki Demokratik Birlik Partisi PYD ile Esed rejimi anlaşmazlığını çözmek üzere araya girmesinden sonra, Rus subayları, havaalanı aracılığıyla şehre gruplar halinde yönelmeye başlayarak Esed rejiminin askeri ve emniyet komutanlarıyla birden fazla görüşmeler düzenledi.

NSO’ya özel kaynaklar: bu toplantılar, Lazkiye kırsalındaki Hmeymim Havaalanı’ndaki üssüne ek olarak, Kamışlı Havaalanı’nı yeni Rus askeri üssü haline getirmek için çalışmaları başlatmayı hedefliyordu ancak bölgedeki ABD’nin artan nüfuzu, oradaki Rus emellerini engellemesi, Rus Savunma Bakanlığı’nın 2016 yılı başında Suriye’de yeni Rus hava üssü inşa etme niyetini reddetmesine itti. Rus subayları Suriye’nin doğusunda genişlemek çabasıyla PYD liderleriyle başka görüşmeler de yürüttü.

NSO muhabiri: Kamışlı’daki Rus varlığı, girişleri rejim güçleri askerlerine dahi yasaklayan Rus koruma unsurları refakatinde Devlet Emniyet şubesinde nöbetleşe iki devriyenin koruduğu ve Esed rejimi güçleri tarafından seçilen Kamışlı Havalananının girişi karşısında bir villada ikamet eden 50 subay ve teknisyenden oluşmaktadır.

İkamet yerlerine ek olarak, Rus heyeti, muhabirin oradaki özel kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, özel çevirmen refakatinde tam gizlilikle çalışmalarını yürüttükleri sivil Kamışlı Havaalanı’na bitişik Tarımsal Havalananı içerisinde özel bir ofisten çalışmalarını yürütmektedir.

Kaynaklar, Rus heyetinin, Rusların bölgenin çeşitli oluşumlarıyla irtibat kurmasına bariz bir rolü olan, El Bina gazetesini çıkartan İntima’ adlı kuruluşun müdürü, Öz Yönetim bayrağı altında toplanan Haseke’deki Arap Ulusal Heyet Başkanı Dr. Muhammed El Biniyyan’ı ek tercüman olarak atadığına işaret etti.
 

*Muhammed El Biniyyan, Öz Yönetim’e Bağlı Olmasına Ek Rejime Yakın Ve Rus Heyetinin Tercümanı

Muhammed El Biniyyan’ın soyu, El Assaf ailesi ve ondan gelen, bazılarının Öz Yönetim’e bağlı Öz Savunma Güçleri’nin içinde olmasına rağmen büyük çoğunluğu rejime bağlı Ulusal Savunma Güçleri milisi saflarında olan, büyük kısmının Esed rejimine destek veren Tay Kabilesinin Şeyhliği’ne aittir. 

Tay kabilesinin bariz şeyhlerinden Muhammed El Fares, Esed rejimine bağlı önemli liderlerdendir ki rejime bağlı Mağavir kuvvetinin komutanlığına katılmasına ek olarak Esed güçlerine bağlı Mukannein (maskeliler) grubu veya diğer adıyla Ulusal Savunma Ordusu’nun fiili lideridir.

Muhammed El Biniyyan, Haseke’de Arap Ululsal Heyet partisini kurmaya çalışarak tanınan Arap ailelerinin saflarına çekmeye çalıştı ve ait olduğu Tay kabilesinin rejimi desteklemesine rağmen partisiyle birlikte Öz Yönetim’in şemsiyesi altına girip parti üyelerinden birini; El Biniyyan’in arkadaşı ve O da Rusya üniversitelerinden mezun Dr. Tarık Hemendi’yi bağlı Sağlık Heyeti’nin sorumlusunu yaptı.

El Biniyyan’in Öz Yönetim’deki liderlerden yakın edilmesi, aynı zamanda Esed rejimine yakın büyük kabileye bağlılığı Ona ek olarak Rusya’da okuyup üniversitelerinden mezun olması hasebiyle Rusça’sının yeterliliği ve akıcı konuşması, Kamışlı şehrindeki Rus heyetine de yakın olmasını şekillendirmiştir. 

NSO muhabiri: El Biniyyan, ailelerden birinin bir genci öldürülmesinden kaynaklanan Harbet Ammo köyündeki Hac Süleyman ve El Hammudi aileleri arasındaki kavga akabinde Esed rejimi yanlısı köye, Rus heyetinin bazı subaylarını getirtip iki taraf arasını düzeltmek için ara bulucu olarak müdahale etmelerini istediyse de maktul ailesinin inatlaşması nedeniyle çabaları başarılı olmadı. 

El Biniyyan’in çabalarına ek olarak, Rus heyeti, Kamışlı şehrindeki Rus Koordinasyon Merkezi’nin etkinliğini arttırmak ve bölgenin farklı oluşumlarıyla irtibat kurmak yoluyla Haseke ilinde kendine bu halk kabul ve desteğini oluşturmaya çalışmıştır.

Muhabir ekleyerek, Rusya’nın Kamışlı Havaalanı’ndaki temsilcisi Albay Maksim Zilenik, 30 haziran 2017’de Haseke’de Esed rejimi güçlerinin ölü ailelerine gıda yardımı dağıtarak Rusya’dan Haseke halkına bir hediyesi olduğunu söyledi ve Kamışlı’daki Hristiyanlara yaklaşma çabasıyla Süryani Ortodoks kilisesini birkaç defa ziyaret etti. 
 

*Kamışlı’daki Rus Heyetinin Soçi’ye Davetiye Gönderilmesiyle İlişkisi

On gün önce düzenlenen Soçi kongresinin zamanı yaklaşmasıyla, kaynakların NSO’ya aktardığına göre, Rus heyeti geçen süre esnasında Arap aşiretlerinin temsilcileriyle Muhammed El Biniyyan’ın iki taraf arasında aracı olarak görüşmeler yapmasına ek olarak Hristiyan oluşumu, Öz Yönetim liderleri, PYD’nin Öz Yönetim’e karşıt Kürt Ulusal Meclisi üyeleri ve bağımsız aktivistlerle de görüştü.

Bu görüşmeler, aynı kaynaklara göre, Soçi kongresine katılmak üzere Haseke ilinden bölgenin tüm oluşumlarını kapsayan bir heyet oluşturmayı amaçlıyordu ki El Biniyyan, o sıralarda Haseke’de tanınan ve tarafsız duruş sergileyen Arap şahsiyetleriyle iletişim kurarak isimlerini Rus heyetine ulaştırıp kendilerine kongreye katılma davetiyesini göndertmeye çalıştı ve birkaç kişinin bağımsız temsilci olarak; onlardan Himendi El Himendi ve Saddam El Keyrat, Haseke ilinin temsilcilerine eklemeyi başardı. 

Muhabirimiz: Rus heyeti, kongre hususunda Haseke ilindeki tüm heyet ve siyasi partilerle istişare yapmaktadır. Kaynaklar, PYD’nin Arap müttefiklerinin en bariz ismi Şammar kabilesinin şeyhi Himedi Dehham El Hadi El Carba’nın video kaydında Rusya’nın Kamışlı Havaalanı’ndaki temsilcisinden Öz Yönetim’in Cezire eyaletinin müşterek hakimi sıfatıyla değil de bağımsız kişiliği sıfatıyla davetiye aldığına işaret etti.

NSO, bu ayın 4’ünde Soçi kongresine 47 kişiden oluşan rejim heyeti içindeki en bariz isimleri içeren liste yayınlayarak o zaman edindiğimiz bilgilere göre rejim heyeti üyelerinin Kamışlı şehrindeki emniyet yetkilileriyle toplandıkları ve kongreye katılmak hususunda sert talimatları aldıklarını ifade etti.

Muhammed El Biniyyan, PYD partisi müttefiki olan Arap Ulusal Parti başkanı ve Rusya’nın Kamışlı’daki heyetinin tercümanıdır

…………………


Bu içeriği paylaş