NSO

AMERİKAN GÜÇLERİ UÇAĞI HASEKE KIRSALINDA İNİŞ YAPARAK DEAŞ’Lİ BİR EMNİYET GÖREVLİSİ VE 3 KİŞİ DAHA TUTUKLAR

Haseke NSO muhabiri: ABD güçleri uçağının Cuma günü Irak-Suriye sınırları yakınındaki Haseke güneyindeki DEAŞ örgütü kontrolündeki Tuvimin bölgesine hızlı iniş yaparak düzenlediği saldırıda örgütten biri güvenlik personeli 4 kişi tutukladı. 

NSO haseke muhabiri özel kaynaklardan, ABD uçağının Cuma gecesi Şeddadi şehrinin 50 Km doğusundaki Tuvimin bölgesinde iniş yaptığı ve etrafında 4 kişinin kaldığı bir eve baskın yaparak tutuklayıp ayrıldığı bilgisini edindi.

Kaynak NSO’ya, 4 tutuklunun, Ferhan el-Miseyb, Zeyd el-Riheman, İbrahim el-Sdmsn ve Casim el-Asman olduğunu söylerken son kişinin DEAŞ örgütünün bölgedeki güvenlik sorumlusu olduğunu teyit ederken diğer 3 kişinin DSG ile Uluslararası Koalisyon’un askeri operasyonları akabindeki varlığı doğu bölgeye sınırlı hale gelen örgütle ilgisini doğrulayan ya da reddeden bilgiler mevcut değildir. 4 kişi, tekrarlanan hava saldırı ve darbelerden korkarak asıl evlerinde geceyi geçirmekten kaçınan ve Tuvimin köyleri etrafındaki küçük yerleşim alanlarına sığınan sınır bölge ahalisinin çoğu gibi evlerinden 1 Km uzaklığındaki bir evde ikamet ediyorlardı. 

Muhabir, Zeyd el-Riheman’ın bir yakını olan Muhammed el-Rihema'nın, DEAŞ-Öz Yönetim kontrol bölgeleri arasında araba ve silah kaçakçılığıyla ilgili faaliyeti olmasıyla açıklanan Asayiş militanları refakatindeki ABD güçleri tarafından 20 gün önce tutuklandığına dikkat çekti.

Özel kaynaklar, NSO muhabirine, ABD güçlerinin Asayiş militanları eşliğinde geçen ayın sonlarında Irak’la Yarubiye sınır kapısına güneybatı yönünde 20 Km uzaklığında DSG kontrolündeki El-Derdara köyüne baskın düzenleyip tutuklama nedenleri o zaman bilinmediği Muhammed el-Riheman’ı tutukladığını aktardı.
 

*Türkiye’ye Kaçmaya Çalışan DEAŞ’te Yetkili Birinin Tutuklamasıyla Tutuklamalar Ard Arda Olmaktadır

Muhammed el-Riheman temel olarak Irak DEAŞ örgütü kontrol bölgeleri ile PYD bölgeleri arasında araba kaçakçılığına ek olarak iki bölge arasında silah ve insan kaçakçılığında da çalıştı ve temel olarak Kamışlı şehrinin güneyinde ikamet etmesine rağmen PYD bölgeleri ile Suriye ve Irak’taki DEAŞ örgütü bölgeleri arasında sürekli gidip gelmektedir.

El-Tuvimin’deki son uçak inişi hadisesi, Muhammed el-Riheman’ın tutuklanmasının aynı zamanda başarısız Irak’taki DEAŞ’in bariz liderlerinden birinin kaçırma deneyimindeki rolüyle bağlantılı olduğu tercih eden O’na yakın bir kaynaktan edindiği bilgileri açığa çıkartmaktadır k, NSO’nun edindiği bilgiler DEAŞ’in Musul’daki silahlandırma sorumlusu Ebu Zeyd’in Irak’tan Haseke ilinden geçerek Türkiye’ye kaçmaya çalıştığı ve Haseke’deki Öz Yönetim kontrolünde olan bölgelere girmeyi başardı ancak Haseke şehri içerisindeki Asayiş güçleri tarafından tutuklandı.

Ebu Zeyd, tutuklanması akabinde, Muhammed el-Riheman’nın Irak-Suriye sınırından tutuklandığı Haseke şehrine kaçırılmasını denetlediğini itiraf ettiyse de el-Riheman’ın akrabaları DEAŞ saflarında el-Tuvimin köyünde güvenlik personellerinden Casim Muhammed el-Asman’ın yerel kaçakçıların yardımıyla Ebu Zeyd’i kaçırmasına yardım ettiğini de itiraf ettiğini söyler.

NSO muhabiri bölgenin üst güvenlik kaynaklarından aktararak Ebu Zeyd’in ABD istihbaratından arandığı, DEAŞ örgütünün silahlandırma sorumlusu makamında olduğu Musul’un Irak güçleri tarafından ele geçirildiğini ilan edildikten sonra gözlerden kaybolduğunu ifade etti. Kaynaklar: Ebu Zeyd, örgütün en bariz liderleriyle DEAŞ Lider Ebu Bekir el-Bağdadi’nin 2004’te gözaltına alındığı cezaevinin aynısı olan ABD’nin güney Irak’ta Üm Kasır şehri çevresinde kurduğu Bucca Cezaevi’nde tutukluydu.

ABD özel harekatının düzenlediği hava inişi operasyonları Haseke ve Deyrizor’da son askeri operasyonlardan sonra Irak’ın sınır bölgedeki varlığı sınırlı olan örgüt liderleri veya gruplarını tutuklamak üzere tekrarlandı. ABD güçleri geçen yıl 18 aralık’ta 5 Humar ABD aracı ve 2 uçağı Irak’tan gelerek Suriye topraklarına giriş yaparak Yrubiye beldesinin güneyindeki Bir el-Hulu köyüne doğru yönelerek PYD’nin bir yetkilisini sınır olan Yarubiye bölgesindeki evine benzer bir operasyon düzenleyerek eşiyle birlikte tutukladı.

Yakın Deyrizor ili, DEAŞ’in bölgede DSG ile rejim güçleriyle yaşadığı çatışmalar sırasında Uluslararası Koalisyon’un düzenlediği hava inişlerinde DEAŞ’li liderlerin bazılarının öldürüldüğü ve bazıları tutuklandığına işaret edilmektedir.

سوريا الحسكة داعش القوات الامريكية العراق قسد تركيا pyd YPG

Bu içeriği paylaş