NSO

Heyet Tahrir El Şam’da komutan NSO’ya: 4 Şehir anlaşması yakında tamam bulacak, Kefereyya ve El Fua tamamen tahliye yolunda

4 Şehir anlaşmasının ilk aşaması kapsamında Halep El Raşidin bölgesinde Kefreyya ve EL Fua ahalisinde siviller taşıyan otobüsler- Nisan 2017

Heyet Tahrir El Şam’da komutan NSO’ya, Esad rejimi ve İran ile El Feth Ordusu arasında geçen yıl yapılan 4 Şehir “Kefreyya, El Fua, Madaya ve El Zebedani” anlaşmasını tamamlamak üzere Heyet ile İran müzakereleri devam ettiğini ifade eden bilgiler verdi.

Bu bilgiler, dün Salı günü Kefreyya ve El Fua’dan 5 yaralı ve 7 refakatçiden oluşan yeni yaralı grubunun, Heyet Tahrir El Şam ile tek taraflı anlaşma kapsamında Şam güneyi Muhayyem El Yermuk’ten 5 askerinin tahliyesi karşılığında tahliye edilmesine eş zamanlı olarak gelmektedir.

Bu yaralı grubun tahliyesi geçen yıl başında İran temsilcisi ile El Feth Ordusu temsilcileriyle imzalanan 4 Şehir anlaşma kapsamında İdlip kırsalındaki Kefreyya ve El Fua beldeleri ile Şam kırsalındaki Madaya ve El Zebedani şehirlerini kapsamakta ve anlaşmanın etkin uygulanmasının durması, son olarak da sınırlı sayıda yaralı tahliye veya ablukadaki bölgelere yardım girmesine rağmen Heyet Tahrir El Şam’da askeri bir kaynağın NSO’ya anlaşmanın tamamlanması için İran’la müzakerelerim olduğunu ifade etti.

Heyet Tahrir El Şam ile son olarak oluşturulan Suriye Tahrir Cephesi arasındaki gerginliğin yükselmesine eş zamanlı olarak Kefreyya ve El Fua beldelerinden rejim kontrol bölgelerine doğru yaralı tahliyenin yeni bir grubu çıkış yaptı ki yaralı değişimi Hama kuzeyindeki Mörek şehrinde gerçekleştirilerek Kefreyya ve El Fua yaralıları rejim yanlısı yayın organlarına göre Lazkiye iline nakl edilirken Suriye Kızılay’ı Şam güneyinden Tahrir El Şam’ın 200 askeri karşılığında iki beldeden 160 yaralı ve hasta tahliyesi hazırlıkları olduğunu ifade etti.
 

* 4 Şehir anlaşması ve El Zebedani ile Madaya ahalisini göç ettirmesi

4 Şehir (Şam kırsalındaki El Zebedani ve Madaya ile İdlip kırsalındaki Kefreyya ve El Fua) anlaşması İdlip ilinin büyük grupları kapsayan El Feth Ordusu müzakerecileri ile İran müzakereciler arasında yapılarak El Zebedani ve Madaya ahalisinin muhalefet grupları bölgelerine çıkartılırken Kefreyya ve El Fua ahalisi rejim kontrol bölgelerine çıkartılmasını iktiza eder.

Anlaşma Kefreyya, El Fua, Teftenaz, Taum, Mazari Bruma, Zerdena, Şeleh, Maarret Mısrin, Ram Hamdan, İdlip ve Binnil şehirleri ile Şam güneyindeki Yelda, Bebbila ve Beyt Saham beldelerinde 29 mart itibariyle 9 aylık ateşkes içermektedir.

O zaman varılan anlaşma, İdlip’teki Kefreyya ve El Fua beldelerinin iki ay içinde iki aşama olarak taşınmasına karşılık Şam kırsalındaki El Zebedani ve Madaya şehirlerinin Suriye kuzeyine taşınması, Nusra Cephesi askerlerinin olduğu başkentin güneyindeki Muhayyem El Yermuk’u tahliye edilmesi, Humus’taki El Vair ve geçen tüm bölgelere yardım girmesi ile isim belirtmeden çoğu kadın Esad güçleri elindeki 1500 tutuklunun salı verilmesini kapsamaktadır.

Anlaşma yürürlüğe 13 nisanda girip müzakerelere vakıf bir kaynağın NSO’ya verdiği bilgilere göre 120 yolcu taşıma otobüsün İdlip kırsalındaki Kefreyya ve El Fua beldelerine girmesi karşılığında 80 otobüsün El Zebedani ve Madaya’ya girmesiyle başlayarak ilk grup Madaya’dan çoğu kadın ve çocuğun olduğu 2200 kişi ve El Zenedani’den 150 asker ile El Zebedani şehrine bakan doğu dağdaki askerler içerirken Kefreyya ve El Fua beldelerinden 3700 çocuk ve kadın ile rejim milislerinden 1300 asker olduğu 5 bin kişi çıktı.

Kefreyya ve El Fua beldelerinden çıkan otobüsler Halep’e girmeyi beklerken El Raşidin bölgesinde dururken bombalı bir araçla patlamaya maruz kaldı ve o sıralarda yayınlanan bilgilere göre patlamanın rejim bilgilerinden giren ve vardıktan 20 dakika sonra gıda taşıyan bombalı bir araçla meydana geldiği ve El Feth Ordusun’ndan 30 asker, onlarca sivilin olduğu 100 kişi öldü.

Kefreyya ve El Fua’dan 1200 kişinin çıkmasına eş zamanlı olarak rejimin kuşattığı Halep şehrinin doğu semtlerinden sivillerin çıkmasına izin verilmeyi kapsayan anlaşma kapsamında beldelerden kişiler taşıması gereken otobüsler daha önce de 2016 yılı kasım ayında Cund El Aksa’ya ait olduğu tercih edilen militanlar tarafından yakılmaya uğradı.

İkinci ve sonuncu grup El Zebedani ve Madaya ahalisinden geçen nisanın 19’unda 11 otobüsün taşıdığı ÖSO’dan 158 askerin olduğu 1358 kişi çıkarken, 700 militanın olduğu 3000 kişi taşıyan otobüsler Suriye’nin kuzeyine Halep batısındaki El Raşidin bölgesine vardı ve NSO muhabiri onlardan birkaç kişiyle konuştuğu, sivil iken iki beldedeki rejim milisleri tarafından silah taşımaya zorlandığını söyledi.

Esir değişimi, denetçilerinden Ahrar El Şam hareketi komutanlarından biri NSO’ya değişimin, rejimin tutukluların Salı verilmesiyle ilgili bendin ihlal etmesinden kaynaklı ertelendiği ve ilk aşmadaki otobüslerin hedef alındığı benzer saldırılardan kaçınmak üzere El Raşidin bölgesi yüksek güvenlik tedbirleri yaşadığını söyledi.

İkinci aşamadakilerin çıkmasıyla El Zebedani şehri tamamen boş kalırken Kefreyya ve El Fua beldelerinde çoğu militan 8 bin kişi kaldı ki ik beldenin tahliyesi sonraki haziranın 4’ünde bitmesi beklenirken bu aşamaya geldiğinde anlaşma dururulmuştur.
 

 

*Kefreyya ve El Fua’da kalan militanları çıkarmak için yeni bir dönem
Kefreyya ve El Fua beldelerinden 8 bin kişi kapsayan iki aşamadan sonra benzer sayı beldelerde kaldı ancak beldelerden çıkanların NSO muhabirine söylediğine göre iki aşamada çıkanların çoğu sivil ya da silahı bırakan militanlar iken şimdiye kadar kalanların çoğu savaşmayı devam ettiren militanlardır.

Ahrar El Şam hareketi komutanlarından biri NSO’ya anlaşmanın “Hareket” gözetiminde olduğunu ifade ederek ondan yararlanıp anlaşmayı tamamlayıp ilk anlaşmada çıkmayan tutukluların Salı verilmesi amacıyla Esad rejimi üzerine baskı kullanmaya çalıştıklarını ekledi.

Diğer yandan Heyet Tahrir El Şam komutanlarından biri geçen hafta NSO’ya konuşarak anlaşmanın ancak yaralıların Kefreyya ve EL Fua beldelerinden ve rejimin kuşattığı Şam’ın güney semleri ile Doğu Guta gibi bölgelerden sağlık durumları yüzünden çıkarılmasıyla sınırlı uygulanmasına rağmen geçerli olduğu söyledi.

Adını vermemeyi tercih eden komutan müzakerelerin, 8 bin kişi olan Kefreyya ve El Fua beldelerinde kalanların gelecek günlerde çıkartılması için devam ettiği ancak onun karşılığında istenenin ne olduğunu ve özellikle de rejimin Doğu Guta’yı askerlerinden ve başkentin güneyini tahliye etme istekleriyle başka bölgelerin tahliye edilmeye maruz kalıp kalmayacağını belirtmeden ekledi.

Komutan anlaşmanın son faslının uygulanması çok yakın olduğunu söyleyerek İran’ın uygulanmasını uzatması ve rejimin İdlip ilini vurmaya devam etmesi durumunda Heyet, Kefreyya ve El Fua köylerini müzakere yerine silah gücüyle ele geçirmek üzere askeri bir hamle yapması mümkün olduğunu ekledi.

Diğer birlikler olmadan tek taraflı olarak Heyet Tahrir El Şam’ın koordinasyonunda Kefreyya ve El Fua beldelerinden yaralıların son grubun çıkması Heyet ile İran’la anlaşmaya varılmasında temel taraf olan Ahrar El Şam Hareketi arasında ek bir gerginliğe neden oldu ve bazılarına göre Tahrir El Şam’ın İdlip kırsalındaki kontrolünün boyutunu göstermeye çalışmasından ibaret olduğu söyledi.

Kefreyya ve El Fua’dan çıkan ikinci grup militanlarının bazıları Hizbullah milisinden komutanların beldeler içinde kaldığı ve sayılarının bin sivil ile kalma kararını veren eğitimli 6 bin militanının ve bazılarının ailelerini beldelerde bırakanların olduğu 8 bin civarında olduğu tahmin edilmekte olduğunu doğruladı.

إدلب سوريا حلب حماة قوات النظام الجيش الحر نزوح تهجير Zabadani HTS FSA Iran Syria

Bu içeriği paylaş