NSO

YPG militanları Kamışlı’da Ulusal Savunma liderlerinden birini tutukladı ve arkadaşlarının tehditleri sonucu serbest bırakıldı

Esad rejimine bağlı Kamışlı’daki Ulusal Savunma Milisleri komutanlarından Abdülaziz El Gennam


YPG devriyesi dün Perşembe Kamışlı şehrinde Ulusal Savunma kamışlı Kırsalı Şubesi kurucusu sayılan Esad rejimine bağlı Ulusal Savunma liderlerinden Abdülaziz El Gennam’ı tutukladı.

NSO kamışlı muhabiri, YPG’nin seyyar bir devriyesi Perşembe akşamı saat 10.00’da Doğu Otomatik Fırın yanındaki El Sinaa kavşağında arabasının yolunu keserek tutuklayıp YPG’ye ait Hedeya Oteli merkezine götürdü ve alıkoydu.

El Gennam’ın yakın kaynakları NSO’ya YPG militanlarının ondan sonra gözleri kapalı gizli ve cezaevine götürdüğünü söyledi ve El Gennam’ın tutuklanmasına Ulusal Savunma milisinin tepkilerine hazırlık olarak şehirdeki çoğu Asayiş barikatlarını alarma geçirdi.

Bunun karşısında, kaynak, Kamışlı’daki Ulusal Savunma merkezlerinin El Gennam tutuklanma haberinin gelmesiyle alarma geçip havaya ateş açtığı ve PYD militanlarını serbest bırakılmaması durumunda Tay sokağı bitişiğindeki barikatlarına saldırmakla tehdit ettiğini ifade etti.

Eş zamanlı olarak Hırbet El Es’ad KÖYÜNDEKİ Ulusal Savunma merkezinin komutanı Hamid El As’ad YPG militanlarını, yakını Abdülaziz El Gennam’ın salıverilmemesi durumunda yakındaki Tel Hamis beldesine saldırıp içindeki tüm Asayiş unsurlarının tutuklamakla tehdit etti.
YPG’ye Abdülaziz EL Gennam’ın akraba ve tabileri tarafından yapılan tehditlerin yükselmesiyle sabah 04.30’da salıverildi.

El Gennami El Beni Seba aşiretine ait, Bas Partisi’nin Kırsal Şubesinin merkezini korumak amaçlı güç sağlamak amacıyla rejime bağlı Ulusal Savunma milisinin Kamışlı şehrinde ilk kurulduğunda O’na katılan, arkadaşı Fadıl EL Huran ile Ulusal Savunma Kamışlı Kırsalı Şubesi’ni kuran ve 150 militanıyla Deyrizor’da DEAŞ örgütü karşısında rejim güçlerinin son çatışmalarında rejimin yanına katıldı.

El Gennam’ın yakını olan bir kaynak, tutuklanmasının galiba onu bitirmek amaçlı olduğu ancak YPG’nin Ulusal Savunma militanları ve liderlerinden aldığı tehditlerin bunu engellediği ve salıvermelerine zorladığını söyledi.

Haseke kırsalı Kamışlı şehrinin çoğu semti PYD’nin Öz Yönetim kontrolü altındayken Esad güçleri şehirde bir güvenlik bölgesini kontrol etmektedir ki iki taraf arasındaki bu karışıklık günlerce süren çatışmaların yaşandığı, Asayiş’in El Gennam’ın arkadaşı ve Ulusal Savuma Kamışlı Kırsalı Şubesi kuruluşunda ortağı Fadıl El Huran’ın olduğu Ulusal Savunma militanlarının tutukladığı 2016 ağustos ayında zirveye ulaşan problemlere neden oldu.

El Huran daha önce YPG militanları tarafından şehrin El Sinaa semtinde arabasına ateş açmak suretiyle suikasta uğrayarak birkaç kurşunla vurulup hastaneye kaldırılıp kurtuldu.

Birlikler de daha önce Ulusal Savunma liderlerinden El Gennam’a yakın Ahmed El Bilo’ya Öz Yönetim’in kontrolündeki Batı Otomatik Fırın’a grubuyla birlikte saldırıp birkaç unsuru öldürüp yaralaması akabinde şehrin tamamında Birlikler ile rejim güçleri arasında gerginlik yaşandı ve ondan bir ay sonra sonra YPG militanlarının 2014 mart ayında Kamışlı Kaddur Bek bölgesindeki evinin önünde ateş açarak suikast düzenledi.


Bu içeriği paylaş