NSO

İran’ın uzun eli Suriye’nin doğusunda, El Bâkır Tugayı’nın teşkilatı ve oluşumu NSO’nun özel bir röportajında

Sağda Üsûd El Aşayir Milisi Kurucusu Nevvaf El Baeşir’in solda El Bâkır Tugayı Kurucusu Halid Ali El Hüseyin ile toplantısı

İran, yerel toplumların bağlılığını kazanarak destek ve eğitimi verip şiileştirmek yoluyla nüfuzunu genişletmek peşindedir. Esad rejimi eski başkanı Hafız Esad’ın iktidara gelmesiyle geçe yüzyılın 80’li yıllarına ait olmasına rağmen Suriye Devrimi başlamasıyla savaş ve kaos durumunu istismar edip daha açık ve net olmuştur. 

Suriye El Cezire Bölgesi NSO muhabirleri İran’ın bölgedeki uzun eli El Bâkır Tugayı’nın kuruluş şartları, militanlarının oluşumu ve Suriye doğu bölgelerinde oynadığı rol ile ilgili bilgiler edinmeyi başardı.

Halep ve Deyrizor’da faaliyet gösteren El Bâkır Tugayı, Suriye içindeki nüfuzunu genişletme stratejisinin bir parçası olarak Suriye’de geçen yıllarda desteklediği ve eğitim verdiği bariz silahlı gruplardan biri sayılmaktadır. El Bâkır Tugayı 2014 yılında şimdiki komutanı Halid El Meri ile tanınan Halid Ali El Hüseyin tarafından 2012 yılında Halep’e girip Halid ve kardeşi Tarık’ın kaçmayı becermesi ve ÖSO’nun Azize köyü yakınlarındaki barikatta iki askerini öldüren babalarını tutuklayıp idam eden ve El Merce semtine giren ÖSO birliklerinden intikam almak amacıyla kuruldu. 

El Bâkır Tugayı komutanı Halid El Meri El Bakkara aşiretine ait olup Halep güney kırsalında El Sefire şehrine bağlı Bellura köyünden gelmektedir. Babasının intikamını almak için Esad güçlerine katılıp ve Halep kırsalında 2014 yılında tugayı kurmaya yardım eden İran desteğini almayı başararak El Hac Bâkır lakabını aldı ve askeri komutanı olurken geçen ekim ayında DEAŞ örgütü çatışmalarında Esad güçlerine katılması esnasında öldürülen kardeşi Tarık tugayın kurmay genelkurmay başkanlığını verdi. 3. Kardeşleri ise Ömer Esad rejimine bağlı parlamento üyesidir. 

El Bâkır Tugayı, şiileşen aşiret oğullarını içerip militanlarının çoğu El Bakkara ve El Akidat aşiretlerine aittir. Tugayın ana destekleyicisi sayılan Mahmud Navvaf El Adai, Şam El Seyyide Zeynep bölgesindeki El İmam El Mehdi Merkezi başkanıdır. 11 Şubat 2018 tarihinde İran Devrimi yıldönümüne katılmak üzere gittiği İran başkenti Tahran’da İran Uluslararası İşler Müsteşarı Ali Ekber Vilayeti ile İran Devrim Muhafızları Başkan Yardımcısı General Hüseyin Selami ile görüştü.


El Hac Bâkır’ın Nevvaf EL Beşir ile ilişkisi ve tugayın Deyrizor’daki faaliyetini genişletmesi

1988-1992 yılları arasında milletvekili olan El Bakkara aşiretinin Deyrizor’daki lideri Nevvaf El Beşir Esad rejiminden 2011 yılının sonunda ayrıldı ve Suriye Ulusal Meclisi’ne katıldığını duyurdu. Ancak daha sonra İran’ın EL Alem kanalına çıkıp Suriye’ye dönme niyetini duyurduktan sonra 2017 yılı başında İran’dan Uluslararası Şam Havalimanı’na gelerek rejime bağlılığını tekrar ilan etti. 

El Bâkır Tugayı Lideri Halid El Meri, El Beşir Türkiye’deyken onunla irtibat kurup rejimle uzlaşmaya ikna ederek Suriye dönmesiyle sonuçlanan uzlaşma sürecinin denetleyicisi olarak Hac Cavar ile tanınan Lübnan Hizbullah’ın Doğu Mıntıka Sorumlusu ile Uluslararası Şam Havalimanı’nda karışladı.
 

Nevvaf El Beşir’in Şam’a dönmesinden kısa bir süre sonra Şam’a göç ettirilen Deyrizor oğullarını bazılarıyla başkentin bir otelinde toplanıp El Bâkır Tugayı’na bağlı Üs’ud Aşiret Suriye adlı güçlerin kurulmasını ilan etti.

El Beşir aşiretin Deyrizor’daki oğullarını Esad rejiminin yanında savaşmak üzere PYD’ye bağlı grupların saflarında savaşmaktan uzaklaşma isteği olan Arap aşiretlerinin oğullarını istismar edip militan yapmaya çalışarak kaydını yapanların sayısı 500 civarına ulaşırken bölge kaynakları NSO’ya gerçek sayının o zamanlarda 100’ü geçmeyip çoğu bölgeye DEAŞ örgütünün saldırılarıyla çözülen rejime bağlı Haseke’deki Ulusal Savunma gruplarının mensupları olup eğitimin İran’lı eğitmenler denetiminde Haseke yakınlarındaki Kevkeb bölgesinde olan Esad güçlerinin bir noktasında olacağını tebliğ etti.

Esad güçlerinin Deyrizor şehrinin 2017 yılı sonunda ele geçirmesinden sonra El Beşir ilin kırsalına gidip El Bakkara aşiretinin oğullarını aylım maaş ve rejimdeki durumlarını düzeltmek yoluyla cezbederek Hatla, Mazlum ve Marat köylerinden El Bâkır Tugayı’na bağlı 3 birlik kurmayı ilan etti ve eş zamanlı olarak İran Devrim Muhafızları’na bağlı Feylak El Kudüs Komutanı Kasım Süleymani Deyrizor’a varıp geçen yılın kasım ayının başında El Bâkır Tugayı’nın komutanlarıyla toplandı.

Aynı ayda El Bâkır Tugayı sivillerin El Tabiye, Haşam, Marat, Hatla ve El Hüseyiniye köylerine dönmelerini aile fertlerinin hepsinin dönüp Esad rejiminde durumlarını düzeltmek koşulunu koyup engelledi. Bir saha kaynağı Deyrizor’daki NSO muhabirine 200 ailenin oğulları Tugay’a katılıp rejime teslim olarak o bölgelere döndüğünü ifade etti.

El Bâkır Tugayı Deyrizor ve kırsalında Halep, Rakka ve Hama kırsallarındaki hariç 850 militanı ve İran Devrim Muhafızları’yla güçlü ilişkileri vardır.
 

*El Bâkır Tugayı İran’ın Doğu Suriye’deki eski genişleme faaliyetlerinin bir parçasıdır

İran’ın Suriye’nin doğu bölgelerinde Şiilik’i yayma girişimleri geçen yüzyılın 80’li yıllarında Lazkiye şehrinde Hafız Esad’ın kardeşi Cemil EL Esad başkanlığında El İmam El Murtaza Cemiyeti adı altında bir Şii cemiyeti kurmasıyla başlamıştı. Cemil, bir akrabasını Arap aşiretlerinin şeyh ve iler gelenleriyle bölge aşiretlerini şiileştirmeye meyil ettirmek amacıyla görüşüp Lazkiye’deki cemiyette bir toplantıya katılma davetini yöneltmek üzere Haseke iline gönderdi.

2005-2010 yıllarında da İran’ın faaliyetleri İran Kültür Merkezi ve Halep’teki İran Konsolosluğu aracıyla toplantı, Haseke ilindeki bazı ahaliye maddi ve ayni destek, Halep’teki İran Konsolosluğu’nun Kamışlı kırsalındaki El Red güney köylerine un ve hurmadan oluşan gıda ürünleri göndermek yoluyla artmıştır. 

Doğu bölgedeki İran’ın faaliyetleri Suriye Devrimi’nden önce başta Haşam, Cedid Akidat, Ebu Haşab, El Save, Zeğir Cezire, Zeğir EL Dir, El Kübr, Huveyce Sakar, E lŞeddadi, Tel Abyad, Amuda vs. köylerde cami ve hüseyniyeler inşa etmeyi de kapsadı.

İran özellikle de El Bakkara, El Akidat, El Veysat ve El Ziyadat aşiretlerinden birlerini çekmeyi başardı. Bölgedeki NSO muhabiri bazı bu aşiretlerin oğullarının El Nuceba Hareketi ve El Haşd El Şabi gibi Şii milislere bağlı ve Irak ile İran milislerinin aşiret bölgelerine ulaşmanın dini gerek saydığını söylemektedir.

İran özellikle de rejim yanında savaşan aşiretler, kuzey ve doğu bölgelerdeki Arap aşiretlere yakınlaşarak silah, para, Ali Beyt’e mensup olduklarını ilan ederek bağlılığını kazanmaya çalışmaktadır.El Bâkır Tugayı Kurucusu Halid Ali El Hüseyin’in Lübnan Hizbullah Eski Genel Başkanı Abbas E Müsevi’in oğlu Yasir El Müsevi ile toplantısı 


Bu içeriği paylaş