NSO

Site Hakkında

Kuzey Suriye son dönemlerde doğrudan veya dolaylı olarak Suriye topraklarına müdahale eden dünya güçlerinin önem odağı oluşturmuştur. O bölgelerde birbirine karşı savaşan güçlerin nüfuz alanları hızlı değişmektedir. Bölgelerdeki hakimiyet Öz Yönetim’e bağlı gruplar, Daeş örgütü, Tahrirü’ş-Şa Heyeti, Türk kuvvetleri, Esat rejimi güçleri, Fırat Kalkanı grupları arasında dağılmaktadır. Ancak PYD’nin kontrolündeki Öz Yönetim’e bağlı askeri güç Haseke, Rakka ve Halep illerinin o alanlarına hâlâ hüküm sürmektedir.

O bölgelerde özellikle de Öz Yönetim’in kontrolü altındaki bölgelerde yönetimi eleştiren veya muhalif aktivistler, sivil ve aktivistler hakkında işlenilen tecavüz ve ihlaller ve bunları belgeleyen hukuk aktivistler basın karartmasına görülmektedir. Öz Yönetim tarafından ruhsat alan medya kuruluşlarının çoğu yönetimin belirlediği tavan ve kontrol altında çalışmaktadr. 

Yalnızca Suriye insanı yanlısı bir profesyonellikle, merkezimizde çalışan gözlemci ağıyla son haber rapor ve araştırmaları elde etmek, güvenli kaynak listenizin başında olmak için, PYD, Fırat Kalkanı, Tahrirü’ş-Şam Heyeti ve Esat rejimi güçleri kontrolü altında bulunan Suriye’nin kuzey bölgelerindeki günlük olayları gözetleme amaçlı NSO; Northern Syria Observer; Kuzey Suriye Rasathanesi merkezini inşa etmeyi üzerine alan Suriye’li gazeteci ve hukuk aktivistleriyiz.